Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Jak dostać mieszkanie komunalne, w TBS czy od spółdzielni?

Drastyczny wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych, ale i cen wynajmu mieszkań, sprawił, że dużo więcej niż dotąd osób próbuje się dowiedzieć, jak dostać mieszkanie komunalne czy socjalne, jak dostać mieszkanie w TBS czy od spółdzielni. Więcej osób stara się też o miejsce w akademiku. Co powinny wiedzieć?
  • Lokale komunalne, socjalne i w TBS przeznaczone są dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania.
  • Głównym kryterium przy ich przyznawaniu jest kryterium dochodowe, czyli to, czy mieścimy się w wyznaczonym limicie dochodów.
  • Podobnie jest w przypadku miejsc w akademikach.

W miastach, które mają mieszkania komunalne, zwykle jest po nie długa kolejka. Głównie dlatego, że czynsze w nich są dużo niższe niż w lokalach wynajmowanych komercyjnie, a gdy już w takim lokum zamieszkamy, to jeśli płacimy regularnie czynsz, możemy w nim mieszkać do końca życia, a po nas nasze dzieci i wnuki (umowa najmu mieszkania komunalnego jest podpisywana na czas nieokreślony).

Czytaj też: Sosnowiec kończy budowę mieszkań komunalnych. Kto może je dostać?

Jak dostać mieszkanie komunalne?

Jak można takie lokum otrzymać? Kluczowe jest to, czy spełniamy kryteria dochodowe. Bo mieszkania komunalne są wynajmowane tylko osobom o najniższych dochodach. Trzeba więc najpierw sprawdzić w urzędzie naszego miasta czy gminy, czy nasze dochody nie przekraczają limitu wyznaczonego dla osób, które starają się o mieszkanie od samorządu. Ten limit to najczęściej 220 proc. najniższej emerytury (czyli 2945 zł brutto) w 1-osobowym gospodarstwie domowym, a 130 proc. najniższej emerytury (1740 zł brutto) na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Ale to nie jedyne kryterium, jakie trzeba spełnić. W niektórych miejscowościach trzeba bowiem jeszcze dowieść, że jesteśmy z nimi związani, że zamieszkujemy już w nich od pewnego czasu. Wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego warto więc składać dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że spełniamy przyjęte kryteria.

Nowo zbudowane mieszkania komunalne w Sosnowcu. Fot. sosnowiec.pl
Nowo zbudowane mieszkania komunalne w Sosnowcu. Fot. sosnowiec.pl

 

Bywa bowiem np. tak, że nie dostają ich nawet osoby, w których przypadku wydaje się oczywiste, iż powinny je otrzymać. Przykładem tego są wychowankowie domów dziecka, którzy już pracują i których dochody przekraczają określony przez dany samorząd limit.

Czytaj też: Zdrożeją czynsze mieszkań komunalnych w Poznaniu. Kolejne podwyżki już w planach

Jak dostać mieszkanie w TBS?

Wtedy takim osobom proponuje się często mieszkanie w TBS (towarzystwie budownictwa społecznego), czyli gminnej spółce powołanej do budowania mieszkań. Chcąc otrzymać lokum w TBS, też trzeba spełnić kryteria dochodowe, ale limit dochodów jest dużo wyższy niż w przypadku mieszkań komunalnych. To 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (dane o jego wysokości podaje GUS) w województwie, w którym staramy się o lokal.

Trzeba przy tym jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, by otrzymać mieszkanie z TBS musimy wnieść dość wysoką kaucję (sięgającą tysięcy złotych) i tzw. opłatę partycypacyjną, która nie przekracza 30 proc. kosztów budowy mieszkania, a na ogół odpowiada 15 proc. tych kosztów. Po drugie czynsze w takich budynkach są dużo wyższe niż w przypadku mieszkań komunalnych, m.in. dlatego, że w tych czynszach uwzględnia się też koszty spłaty kredytu zaciągniętego na budowę przez gminne TBS. Po trzecie zaś TBS-y funkcjonują tylko w niektórych gminach.

Czytaj też: Dojście do własności w TBS kością niezgody. Mieszkańcy przedstawiają wyliczenia

Mieszkania spółdzielcze i lokale socjalne

A co z mieszkaniami spółdzielczymi? Dziś spółdzielnie mieszkaniowe wciąż budują mieszkania, ale wyłącznie na sprzedaż na zasadach czysto komercyjnych. Czyli tak, jak deweloperzy. Nie jest to więc żadna alternatywa dla tych, którzy nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, by móc kupić mieszkanie na kredyt.

Opcją dla najuboższych są lokale socjalne (w tym przypadku kryterium dochodowe określa urząd miasta lub gminy albo dzielnicy). Czynsz w takich lokalach nie może przekraczać połowy stawki czynszu w mieszkaniach komunalnych. Otrzymują je w pierwszej kolejności m.in. osoby z nakazem eksmisji ze swych dotychczasowych mieszkań, mieszkające w budynkach do rozbiórki, osoby niepełnosprawne i kobiety ciężarne.

Dla kogo miejsca w akademikach?

Zbliża się rozpoczęcie roku akademickiego, więc warto też wspomnieć o tym, jak dostać miejsce w akademiku. Chodzi oczywiście o uczelniane akademiki, w których opłaty są dużo niższe niż w akademikach prywatnych. W przypadku takich domów studenckich jest podobnie, jak w mieszkaniach komunalnych: głównym kryterium decydującym, czy możemy otrzymać w nich miejsce, jest kryterium dochodowe. Czyli największe szanse na miejsce w uczelnianym akademiku mają studenci z najmniej zamożnych rodzin. Im mniejszy dochód na osobę w rodzinie, tym więcej otrzymuje się punktów w rekrutacji. Ale całkiem sporo punktów można dostać też za to, że mieszka się daleko od miasta, w którym znajduje się uczelnia. Preferencje mają też osoby niepełnosprawne i uchodźcy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!