Jak to jest z zagospodarowaniem osadów ściekowych z oczyszczalni

W roku 2003 wytworzonych zostało w Polsce 447 tys. ton suchej masy komunalnych osadów ściekowych, zaś w roku 2018 ilość ta wynosiła już 583 tys. ton (fot. igwp)
Awaria w Czajce zwróciła uwagę na spalanie osadów ściekowych. To jednak nie jedyny sposób ich zagospodarowania. Osad, mimo że jest odpadem, jest także odnawialnym źródłem energii oraz bezcennym źródłem biogenów. Normy prawne dopuszczają jego stosowanie w rolnictwie, do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu, do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz, do rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne, do kompostowania, w leśnictwie.
- Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie opublikowała stanowisko dotyczące problematyki zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych.
- W 2003 roku wytworzonych zostało w Polsce 447 tys. ton suchej masy komunalnych osadów ściekowych, zaś w roku 2018 ilość ta wynosiła już 583 tys. ton.
- Każdy wywóz osadów z oczyszczalni podlega przepisom prawa o odpadach. Jest on rejestrowany i monitorowany przez odpowiednie służby (WIOŚ).

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE2
-
Tadeusz Babicz
2019-09-27 19:07:41
Do Maria: Z tekstu wynika, że wysuszone ścieki są traktowane jako ekologiczne. Gorzej jak się je spali, o co teraz cała afera polityczna. Nie paląc zyskujemy ekologicznie. Gorzej, że te suche odpady są "dołowane" bo ta ekologiczna przemiana przebiega bez kontroli. Pewne regiony dostają daj... rozwiń
-
Maria
2019-09-26 10:27:55
Wodociągi Polskie, a co na to powiecie: radiolodz.pl/posts/48426-niebezpieczne-odpady-w-wyrobisku-w-dabrowce-strumiany