Partner portalu

Jak to jest z zagospodarowaniem osadów ściekowych z oczyszczalni

 • pt
 • 25 września 2019 - 17:04
Awaria w Czajce zwróciła uwagę na spalanie osadów ściekowych. To jednak nie jedyny sposób ich zagospodarowania. Osad, mimo że jest odpadem, jest także odnawialnym źródłem energii oraz bezcennym źródłem biogenów. Normy prawne dopuszczają jego stosowanie w rolnictwie, do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu, do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz, do rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne, do kompostowania, w leśnictwie.
 • Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie opublikowała stanowisko dotyczące problematyki zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych.
 • W 2003 roku wytworzonych zostało w Polsce 447 tys. ton suchej masy komunalnych osadów ściekowych, zaś w roku 2018 ilość ta wynosiła już 583 tys. ton.
 • Każdy wywóz osadów z oczyszczalni podlega przepisom prawa o odpadach. Jest on rejestrowany i monitorowany przez odpowiednie służby (WIOŚ).
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE2

 • Tadeusz Babicz 2019-09-27 19:07:41
  Do Maria: Z tekstu wynika, że wysuszone ścieki są traktowane jako ekologiczne. Gorzej jak się je spali, o co teraz cała afera polityczna. Nie paląc zyskujemy ekologicznie. Gorzej, że te suche odpady są "dołowane" bo ta ekologiczna przemiana przebiega bez kontroli. Pewne regiony dostają daj...my na to dawkę nieoczekiwanego "fosforu", a potrzebny był "potas". Jeżeli to są suche ścieki komunalne, to zakopanie ich "nie zabija", gorzej jak zakopane zostaną pozostałości ze spalania. Bez bezwzględnego i skutecznego egzekwowania Prawa Ochrony Środowiska będą stosowane różnego rodzaju uniki i mataczenia prawne. Rozumując wprost: zakopywanie i dzikie spalanie, jest póki co, jedynym scenariuszem kontynuacji działalności tych przedsiębiorstw. Dla społeczeństwa lepiej, że będzie to prywatna firma, bo w przypadku samorządowych, to nawet ustawa pozwala na 5-cio letnie zawieszenie sankcji - a co potem?  rozwiń
 • Maria 2019-09-26 10:27:55
  Wodociągi Polskie, a co na to powiecie: radiolodz.pl/posts/48426-niebezpieczne-odpady-w-wyrobisku-w-dabrowce-strumiany

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!