Partner portalu

Jarosławiec i Tuchola zmodernizują oczyszczalnie dzięki środkom w NFOŚiGW

Jarosławiec i Tuchola otrzymają z NFOŚiGW dofinansowanie na przebudowę i zmodernizowanie oczyszczalni ścieków. Pierwsza z miejscowości dostanie 6,9 mln zł, a druga 16,5 mln zł.

W położonym nad Bałtykiem Jarosławcu, gdzie znajdują się dwa popularne kąpieliska morskie oraz wiele domów wczasowych i pensjonatów, przewidziano unowocześnienie istniejących już komór reaktora SBR i lagun osadowych. Zbudowane zostaną również: komory magazynowe osadu zagęszczonego, komory stabilizacji termofilowej, komory magazynowe osadu ustabilizowanego, komory pomp osadu, dodatkowe komory reaktora SBR oraz system neutralizacji odorów. To wszystko znacznie poprawi przepustowość, wydajność i skuteczność funkcjonowania oczyszczalni.

Modernizacja oczyszczalni w Jarosławcu potrwa do końca 2020 r., a tzw. efekt ekologiczny zostanie w pełni osiągnięty na początku 2022 r. Całkowity koszt modernizacji oczyszczalni ścieków w Jarosławcu wyniesie 13,3 mln zł.

Wójt gminy Postomino, na terenie której leży Jarosławiec, Janusz Bojkowski podkreślił, że inwestycja jest bardzo ważna, gdyż oczyszczalnia obejmuje całą północną część gminy i sam Jarosławiec. Wybudowana została za pieniądze z UE w 2006 r., ale dynamiczny rozwój Jarosławca i terenów północnych gminy sprawił, że pilnie powinna być poddana rozbudowie. W szczycie sezonu turystycznego obiekt zaczyna nie spełniać odpowiednich parametrów, gdyż ścieków napływa zbyt dużo. Istniała też obawa, że za rok czy dwa lata konieczne będzie odmawianie podłączenia do sieci kanalizacyjnej nowych obiektów.

W Tucholi, która jest stolicą Borów Tucholskich i chętnie odwiedzają ją liczni turyści, również powoli kłopotem staje się sprawny odbiór i przerób nieczystości.

Przedsięwzięcie w tej miejscowości obejmie modernizację oczyszczalni i równoległe wdrożenie zaawansowanego systemu zarządzania infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną oraz opracowanie modelu hydraulicznego sieci. Zaplanowano też zakup ładowarki, mobilnego geofonu i nowe wyposażenie laboratorium.

W Tucholi zakończenie inwestycji, jak również osiągnięcie założonych efektów ekologicznych, przewidziano w połowie 2020 r. Całkowity koszt sięgnie 31,9 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!