Partnerzy portalu

Jest zgoda na budowę linii energetycznej w Gdańsku

  • PAP
  • 13 grudnia 2021 - 14:47 | Aktualizacja: 13 grudnia 2021 - 15:02
Energa Operator, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, będzie mogła budować linię elektroenergetyczną 110 kV relacji Gdańsk-Błonia–Maćki–Pruszcz Gdański - podało w poniedziałek biuro prasowe Energi. Rada Miasta Gdańska uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwiający tę inwestycję.
  • W komunikacie prasowym Energi podkreślono, że proces inwestycyjny jest skomplikowany pod względem formalno-prawnym.
  • Na odcinku, który jest jeszcze projektowany (od GPZ Maćkowy do SE Gdańsk Błonia), linia przebiega przez 190 działek, dla wszystkich pozyskano już prawo do nieruchomości, a tylko w jednym przypadku nie jest ono prawomocne i ostateczne, gdyż niektóre decyzje administracyjne uzyskane w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami zostały zaskarżone do wojewody pomorskiego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
  • Ponadto, projekt budowlany na całym odcinku (w tym wzdłuż północnej granicy parku Ferberów) posiada wszystkie uzgodnienia branżowe wymagane przez prawo budowlane,

- Ta strategiczna inwestycja poprawi bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców południowej części Gdańska i okolicznych miejscowości. Linia ta wraz z GPZ (Główny Punkt Zasilania) Maćkowy znacznie poprawią pewność zasilania aglomeracji trójmiejskiej, a także umożliwią dalszy rozwój gospodarczy regionu - wyjaśniono w komunikacie prasowym.

Dyrektor generalny oddziału gdańskiego Energa Operator Łukasz Malinowski przypomniał, że temat budowy takiej linii energetycznej został rozpoczęty już w latach 80. XX wieku.

- Z tej perspektywy, dwutorowa linia energetyczna relacji Błonie-Maćkowy, będzie zwieńczeniem tego wieloletniego procesu związanego z zapewnieniem odpowiedniej mocy oraz bezpieczeństwa energetycznego południowych dzielnic miasta Gdańska. Do niedawna istniejąca na tym obszarze infrastruktura energetyczna nie była w stanie sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na moc ze strony rozwijającego się budownictwa mieszkaniowego, a także przedsiębiorstw - powiedział Malinowski.

Zaznaczył, że sytuację zdecydowanie poprawiła ukończona w 2019 r. budowa GPZ Maćkowy. Stacja o mocy 50 MVA zapewnia obecnie energię nie tylko mieszkańcom dzielnicy Maćkowy, ale również dzielnic Łostowice, Orunia-św. Wojciech-Lipce. Stacja wzmacnia również bezpieczeństwo energetyczne Chełmu, Oruni a także okolicznych miejscowości: Borkowa oraz Kowal. Stacja ta pozwoli na realizację wielu inwestycji mieszkaniowych i usługowych" - objaśnił.

W komunikacie prasowym Energi podkreślono, że proces inwestycyjny jest skomplikowany pod względem formalno-prawnym. Na odcinku, który jest jeszcze projektowany (od GPZ Maćkowy do SE Gdańsk Błonia), linia przebiega przez 190 działek, dla wszystkich pozyskano już prawo do nieruchomości, a tylko w jednym przypadku nie jest ono prawomocne i ostateczne, gdyż niektóre decyzje administracyjne uzyskane w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami zostały zaskarżone do wojewody pomorskiego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Ponadto, projekt budowlany na całym odcinku (w tym wzdłuż północnej granicy parku Ferberów) posiada wszystkie uzgodnienia branżowe wymagane przez prawo budowlane, w tym m.in. uzgodnienie z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na budowę linii napowietrznej 110 kV. Natomiast dla części trasy linii, zlokalizowanej na terenach zamkniętych (linie kolejowe, trasa H. Sucharskiego), spółka posiada pozwolenia na budowę. Dodatkowo, Energa Operator podpisała porozumienie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi ws. koordynacji rozwoju sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnej w stacji 400/110 kV Gdańsk Błonia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!