Partner portalu

Kaucja na szkło zatka system? "Zabójcze obciążenie dla małych sklepów"

 • AKC
 • 7 lipca 2022 - 10:55
Instytut Staszica przeanalizował zapowiedzi dotyczące ustawy wprowadzającej system kaucyjny dla opakowań plastikowych, a także szklanych wielokrotnego i jednorazowego użytku. Instytut pozytywnie ocenia projekt objęcia systemem kaucyjnym opakowań plastikowych czy metalowych dla napojów (butelki PET, puszki) jako tych surowców, które mogą być przyjmowane przez automaty w większości sklepów lub mogą być przez nie zbierane manualnie. Co do opakowań szklanych ma jednak wątpliwości.
 • W zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska pojawiła się informacja, że planowany system ma objąć również butelki szklane jednorazowego użytku.
 • Instytut wskazuje na ryzyka obciążenia handlu detalicznego kwestią odbioru opakowań szklanych.
 • "O ile system odbioru opakowań wielorazowych (już teraz objętych kaucją) działa bardzo efektywnie, o tyle objęcie nim także szklanych opakowań jednorazowych będzie ogromnym - by nie rzec śmiertelnym - obciążeniem dla małych polskich sklepów, które wciąż stanowią dominujący segment w polskim handlu" - pisze w swoim stanowisku.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE7

 • Jan 2022-07-09 09:55:19
  Institut ekonomiczny to idiotisch.
 • Idi 2022-07-08 08:06:34
  Rozumiem, że małe sklepy mogą mieć obawy, ale system kaucyjny już dawno powinien być wprowadzony. "z powodu wygody, objecie szkła kaucją może skłonić wielu konsumentów do zakupu opakowań plastikowych" - Skoro plastik zostanie również objęty kaucją, to nie widzę powodu, aby rezygnować ze ...szkła. "Objęcie szkła jednorazowego depozytem przyczynia się do pogorszenia sytuacji lokalnych systemów zbiórki...skutkuje to nawet zmniejszeniem ogólnego poziomu recyklingu. Nie pomaga obniżać cen...czy obniżać opłat dla mieszkańców" - tak i nie, mam nadzieję że z tej zbiórki do gmin wpłynie sprawozdanie zbierającego i poziom będzie osiągnięty. Przedsiębiorstwa zbierające odpady mogą mieć większy problem. Będą zmuszani do szukania instalacji z lepszą technologią. Na koniec hit! "szkło oszczerbione może być zagrożeniem dla konsumenta ale także dla personelu sklepu". Kiedyś nie było szkła bezzwrotnego, i nie było mowy żeby stanowiło to zagrożenie dla personelu sklepu czy konsumenta. W lasach multum porzuconych butelek, które stanowią zagrożenie dla ludzi spacerujących, dzieci, zwierzyny. Leżą nie tylko oszczerbione, ale również pobite - stanowi to większe zagrożenie.  rozwiń
 • A.C 2022-07-08 00:18:07
  Na Litwie został już problem rozwiązany, w Polsce nadal jest problem.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!