PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy zaczyna się działalności gospodarcza gminy?

  • pt    12 sierpnia 2016 - 12:07
Kiedy zaczyna się działalności gospodarcza gminy?
Budowle wchodzące w skład infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, jako niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie są opodatkowane podatkiem od nieruchomości (fot.gpw.pl)

Jak wskazuje orzecznictwo sądów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej działalność gospodarcza winna cechować się łącznie następującymi wyznacznikami: zorganizowanie, ciągłość i zarobkowość.




Obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. przepisy art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewidują zwolnienie z podatku od nieruchomości dla gruntów i budynków stanowiących własność gminy, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów.

Zdaniem RIO w Lublinie wskazane byłoby przeanalizowanie przez gminy dotychczas obowiązujących uchwał, dotyczących wprowadzenia zwolnień w podatku od nieruchomości

Jak jednak prawidłowo ocenić od kiedy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą?

Zorganizowanie, ciągłość i zarobkowość

Jak wskazuje orzecznictwo sądów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej działalność gospodarcza winna cechować się łącznie następującymi wyznacznikami: zorganizowanie, ciągłość i zarobkowość.

Brak którejkolwiek z tych cech oznacza, że dana działalność nie może być zakwalifikowana do kategorii działalności gospodarczej.

Jak wyjaśnia RIO o zarobkowym charakterze działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków powinna decydować analiza sposobu ustalania cen i opłat za te usługi.

Jeżeli sposób kalkulacji cen za świadczone przez gminę usługi nie wskazuje na dążenie do osiągnięcia dochodu (zarobku), tj. nadwyżki dochodów nad poniesionymi kosztami, czyli celem tej działalności nie jest zysk, lecz zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, to w takich przypadkach nie wystąpi przesłanka zarobkowego charakteru wykonywanej działalności.

Zarobkowy charakter działalności gminy

W takiej sytuacji budowle wchodzące w skład infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, jako niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

W ocenie Ministerstwa Finansów odnosi się to zarówno do sytuacji, w której wspomniana infrastruktura zarządzana (administrowana) jest bezpośrednio przez gminy (w praktyce jej urząd), jak i wtedy gdy obowiązki te wykonuje powołana w tym celu jednostka budżetowa.

Zdaniem Kolegium RIO w Lublinie powyższe tezy mają również zastosowanie do gminnego zakładu budżetowego i ie dotyczą wyłącznie gospodarki wodno-ściekowej, ale również innej z zakresu użyteczności publicznej, o ile nie ma ona zarobkowego charakteru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.




Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.