Partnerzy portalu

Kierowcy jeżdżą wielkopolskimi pociągami za darmo

W piątek 20 września, z okazji Dnia bez Samochodu, kierowcy w Wielkopolsce mogą za darmo jeździć regionalnymi pociągami. Zamiast biletu wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny auta. Podobna promocja obowiązuje w piątek między innymi w komunikacji miejskiej w Poznaniu.

Promocję dla kierowców z okazji Dnia bez Samochodu po raz drugi wprowadziły regionalny oddział spółki Polregio i samorządowe Koleje Wielkopolskie.

Pasażerowie jadący poza obręb województwa muszą zapłacić za bilet obejmujący trasę od ostatniej stacji na terenie Wielkopolski do celu podróży zgodnie z taryfą przewoźnika.

Jak poinformował prezes zarządu Kolei Wielkopolskich Włodzimierz Wilkanowicz "w ubiegłym roku nasi konduktorzy widzieli sporo dowodów rejestracyjnych zamiast biletów".

Prezes dodał, że ma wątpliwości, czy w tym roku będzie podobnie, bo "dzisiaj, w nowym stanie prawnym nie trzeba dowodu rejestracyjnego posiadać przy sobie, czy w samochodzie, ale cel jest bardzo dobry, więc kontynuujemy tę akcje" - powiedział Wilkanowicz.

Dzień bez Samochodu co roku obchodzony jest 22 września, w tym roku przypada w niedzielę, dlatego darmowe przejazdy komunikacją miejską dla kierowców w Poznaniu zorganizowano w piątek.

By pojechać za darmo tramwajem lub autobusem wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Organizatorzy zaznaczają, że pasażer z dowodem, nie musi być właścicielem auta.

Promując przesiadanie się kierowców do komunikacji miejskiej zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski zaznaczył, że władzom miasta zależy, aby mieszkańcy częściej wybierali transport publiczny, "który jest systematycznie i konsekwentnie rozbudowywany".

"Każdy pozostawiony na parkingu samochód i każda podróż wykonana rowerem, tramwajem, autobusem lub pieszo ma pozytywny wpływ na zmniejszenie smogu. Ograniczając jazdę autem dbamy także o własne zdrowie" - powiedział Wiśniewski.

Dzień bez samochodu jest zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Kampania co roku jest prowadzona od 16 do 22 września. ETZT ma promować wśród mieszkańców rezygnację lub ograniczenie jazdy samochodem na rzecz komunikacji zbiorowej czy np. roweru.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!