Partnerzy portalu

Kogeneracyjne inwestycje ciepłownicze w Sosnowcu, Łazach i Libiążu

Kogeneracyjne inwestycje ciepłownicze przygotowuje spółka Veolia Południe w Sosnowcu, Łazach i Libiążu. Wart ok. 10 mln zł projekt, wsparty 5 mln zł z funduszy norweskich, zakłada montaż w istniejących ciepłowniach silników gazowych, produkujących ciepło i energię elektryczną.
  • Projekt obejmuje trzy lokalizacje: w Libiążu w woj. małopolskim oraz w Sosnowcu i Łazach w woj. śląskim.
  • W Libiążu i Sosnowcu zainstalowane mają zostać silniki gazowe o mocy 0,99 megawata mocy elektrycznej i 1 megawata mocy cieplnej, a w Łazach silnik o mocy 0,2 MWe i 0,25 MWth.
  • We wszystkich trzech ciepłowniach powstaną magazyny ciepła, aby zapotrzebowanie niewykorzystywane w ciągu dnia, przy równej pracy silników gazowych, kierować do sieci wieczorami i nocą.

Założenia przedsięwzięcia przedstawiono podczas wtorkowej prezentacji dla samorządowców w Chrzanowie (Małopolskie). Prezes Veolii Południe Wojciech Noga wskazał m.in., że kontekstem inwestycji są: założenie odejścia przez Veolię od węgla jako paliwa do 2030 r. oraz regulacje związane z emisyjnością, a także kategoriami wysokosprawnej kogeneracji i systemów efektywnych energetycznie.

Projekt obejmuje trzy lokalizacje: w Libiążu w woj. małopolskim oraz w Sosnowcu i Łazach w woj. śląskim. W Libiążu i Sosnowcu zainstalowane mają zostać silniki gazowe o mocy 0,99 megawata mocy elektrycznej i 1 megawata mocy cieplnej, a w Łazach silnik o mocy 0,2 MWe i 0,25 MWth.

Silniki są tak dobrane, aby mogły m.in. zapewniać całą potrzebną moc cieplną w tych systemach w okresie letnim. We wszystkich trzech ciepłowniach powstaną magazyny ciepła, aby zapotrzebowanie niewykorzystywane w ciągu dnia, przy równej pracy silników gazowych, kierować do sieci wieczorami i nocą.

W Libiążu działają obecnie cztery kotły węglowe po 2,9 MW, które zostaną wyłączone do 2025 r. Moc zainstalowana w tej ciepłowni odpowiada mocy zamówionej - produkuje ona rocznie ponad 72 tys. gigadżuli energii, zużywając 4,5 tys. ton węgla.

W Sosnowcu zainstalowane są dwa kotły 11,6 MW i 3,4 MW, przy mocy zamówionej 8,5 MWth i zużyciu 4,5 tys. ton węgla rocznie; plany zakładają odejście tam od węgla w 2029 r. Kotłownia w Łazach ma 3 nowe kotły gazowe po 1,1 MW.

Realizując projekt spółka złożyła w ub. roku wniosek o dotację, w br. zapewniono projekty budowlane i pozwolenia na budowę, a także promesę koncesji z Urzędu Regulacji Energetyki. Na grudzień br. lub styczeń 2022 r. planowane jest pozyskanie finansowana i podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W marcu lub kwietniu 2022 r. Veolia Południe zakłada ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, aby do października 2023 r. wszystkie trzy instalacje wybudować i uruchomić. Realizacja inwestycji i zmiana systemu pozwoli spółce zmniejszyć zużycie węgla we wszystkich lokalizacjach o ponad 4,5 tys. ton rocznie. Przyniesie także redukcję emisji CO2 o 25 proc.

Po realizacji projektu m.in. w Sosnowcu jeden silnik gazowy będzie wytwarzał prawie połowę potrzebnego tam ciepła; spółka planuje wybudować tam kolejny silnik 1 MW na potrzeby jesienno-zimowe. W dalszej perspektywie we wszystkich lokalizacjach rozważane będą projekty fotowoltaiczne i solarne z uwzględnieniem pomp ciepła, wodorowe i biometanowe.

Grupa Veolia działa w Polsce od 25 lat, od 1997 r. poczyniła ok. 6 mld zł inwestycji. Największe zarządzane przez nią systemy to Warszawa (dystrybucja ciepła), Łódź i Poznań (wytwarzanie i dystrybucja).

Segment Veolia Term obejmuje 66 miast Polski, obsługując 63 ciepłowni o mocy zainstalowanej 1102 MWt i 21 MWe.

Spółka Veolia Południe działa w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim - łącznie w 13 miastach, w których objętych usługami spółki jest 118 tys. mieszkańców. Veolia Południe dysponuje 238 MWt mocy zainstalowanej, zarządza 1775 węzłami cieplnymi i 207 km sieci ciepłowniczej; zatrudnia 160 osób i generuje ok. 100 mln zł przychodów rocznie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!