Partner portalu

Komisja Weryfikacyjna przesłucha Hannę Gronkiewicz-Waltz

W 2019 roku przed komisją weryfikacyjną planowane są przesłuchania kluczowych świadków - m.in. byłego szefa Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R. oraz byłej prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz - oznajmił przewodniczący komisji Patryk Jaki. Pod koniec kadencji parlamentu planowany jest raport z prac komisji.
  • Komisja Weryfikacyjna zamierza przesłuchać jeszcze m.in. była prezydent Warszawy.
  • Przed Komisją Ma zeznawać także mecenas Robert N.
  • W ramach reprywatyzacji Warszawa wypłaciła ponad 119 mln zł odszkodowań klientom mecenasa, z czego około 70 mln zł na rzecz osób jemu najbliższych.

Patryk Jaki przyznał, że komisja "w przyszłym roku będzie starała się przesłuchać grupy, które są już objęte aktami oskarżenia". Wśród osób, które mają zostać przesłuchane przez komisję jest m.in. były szef Biura Gospodarki Nieruchomościami (BGN) Jakub R., który w imieniu ratusza podpisywał decyzje zwrotowe.

W przyszłym roku, w lutym lub marcu, komisja będzie chciała przesłuchać byłą prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

"Może pojawią się nowe informację, bo ciągle zbieramy te informację, prowadzimy śledztwo w kierunku sprawdzenia tego, czy jakieś osoby wyżej - poza dyrektorami BGN-u - mogły mieć wiedzę o procederze korupcyjnym w ratuszu" - dodał.

Inną osobą, która ma być kluczowym świadkiem dla komisji, jest mecenas Robert N. Był on pełnomocnikiem lub wprost beneficjentem w sprawach dotyczących m.in. reprywatyzacji przy ul. Poznańskiej 14, ul. Marszałkowskiej 43, ul. Mokotowskiej 63 i Chmielnej 70. Uczestniczył on także w 46 procesach zwrotu nieruchomości w naturze. W latach 2010-2015 miasto stołeczne Warszawa wypłaciło ponad 119 mln zł odszkodowań klientom mecenasa, w tym około 70 mln zł na rzecz osób jemu najbliższych.

Komisja próbowała przesłuchać Roberta N. przed świętami, ale dzień wcześniej przesłał komisji zwolnienie lekarskie. Mimo tego komisja ukarała go grzywną w wysokości 10 tys. zł za nieusprawiedliwione niestawiennictwo i wyznaczyła kolejny termin przesłuchania na 15 stycznia. "Jeżeli się nie stawi, będzie już doprowadzony siłą" - mówił wówczas Jaki.

Patryk Jaki powiedział, że komisja planuje przesłuchać również osoby związane z Robertem N., czyli m.in. jego siostrę, byłą urzędniczkę resortu sprawiedliwości Marzenę K., a także współpracownika Janusza P. Zostaną oni wezwani na przesłuchanie w tym samym terminie co Robert N., czyli 15 stycznia.

Szef komisji zapowiedział również, że "pod koniec kadencji parlamentu ukaże się raport z prac komisji weryfikacyjnej".

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta oznajmił, że w raporcie znajdą się "główne mechanizmy patologii, główne przyczyny, główni aktorzy i główne problemy opisujące naruszenia prawa, które dostrzegamy w toku prowadzonych postępowań".

"Oprócz przesłuchań świadków, komisja w 2019 r. będzie wydawała decyzje w kolejnych sprawach, które jeszcze przed komisją czekają" - dodał Kaleta. Przyznał, że będzie to liczba podobna do decyzji podjętych w 2018 roku, czyli dotyczących kilkudziesięciu adresów.

Szef komisji weryfikacyjnej podsumował również mijający 2018 rok. "Na pewno ten rok był dla komisji bardzo ciężki, ale również owocny - tzn. informację, które zdobyła komisja weryfikacyjna, przysłużyły się m.in. prokuraturze w kierowaniu aktu oskarżenia wobec najważniejszych osób związanych z warszawską reprywatyzacją. Praktycznie wszystkie najważniejsze osoby związane z warszawską reprywatyzacją albo lądowały w areszcie, albo dzisiaj są objęte aktami oskarżenia" - wskazał Jaki.

Komisja weryfikacyjna od czerwca 2017 roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!