Partnerzy portalu

Koniec patodeweloperki. Zmiany w budowie balkonów i placów zabaw przy każdym bloku

Przepisy, które ukrócą patodeweloperkę i pomogą ustabilizować rynek mieszkaniowy, wejdą w życie najpóźniej w ciągu kilku miesięcy - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
  • Chcemy systemowo doprowadzić do sytuacji, w której lokal użytkowy będzie musiał mieć 25 m kw., tak jak mieszkanie, po to, żeby nie opłacało się takich lokali budować - powiedział Waldemar Buda.
  • Kolejna zmiana dotyczy budowy balkonów. Po zmianie przepisów będą obowiązywały zasady dotyczące przegród między balkonami. Określona zostanie minimalna wysokość i szerokość przegrody; będą musiały one też przepuszczać odpowiednią ilość światła.
  • Kolejne zmiany to obowiązkowe place zabaw o powierzchni minimum 20 m kw. przy budynkach powyżej 20 mieszkań i konieczność zapewnienia 20 proc. terenu biologicznie czynnego na ogólnodostępnych placach i rynkach oraz pomieszczenia lub wiaty na rowery i wózki.

Lokal użytkowy będzie musiał mieć 25 m kw., tak jak mieszkanie

Szef resortu rozwoju i technologii, w wywiadzie dla TVP Info, powiedział, że zmiany w prawie, nad którymi rząd obecnie pracuje, mają min.in. ukrócić patodeweloperkę. Chodzi np. o projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

"Chcemy systemowo doprowadzić do sytuacji, w której lokal użytkowy będzie musiał mieć 25 m kw., tak jak mieszkanie, po to, żeby nie opłacało się takich lokali budować" - powiedział. Dodał, że deweloperzy na sprzedaży takich lokali użytkowych "zarabiali podatkowo", a ich właściciele zarabiali wynajmując je jako pełnowartościowe mieszkania. Przypomniał, że obecnie lokale użytkowe zwykle mają niższy standard, są np. niedoświetlone, niefunkcjonalne, bez miejsca parkingowego. "A jeśli lokal będzie musiał mieć podobny standard jak mieszkanie, to nie będzie opłacało się kombinować" - wyjaśnił.

Przeprowadzanie badań akustycznych w mieszkaniach

Pytany o kwestie akustyki mieszkań, powiedział, że pod tym względem poprawie jakości sprzedanych lokali ma służyć informowanie przez dewelopera o przeprowadzonym badaniu akustycznym. Dodał, że klienci, którzy stwierdzą nieprawidłowości, powinni zgłosić się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego, który może zlecić zbadanie materiałów użytych do budowy.

Pytany, kiedy zapowiadane zmiany wejdą w życie, minister powiedział, że te, które wymagają nowelizacji "wejdą wcześniej", natomiast, te, które wymagają zmian ustaw, czyli np. podatkowe, powinny zacząć obwiązywać w ciągu kilku miesięcy.

W piątek na konferencji szef resortu rozwoju i technologii ogłosił, że projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest już gotowy, wkrótce zostanie upubliczniony. Wśród rozwiązań, które znajdą się w projekcie, wymienił zwiększenie odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach. Obecnie to 4 m do granicy działki, czyli minimum 8 m między budynkami; po zmianie ma być to minimum 5 m do granicy działki, czyli 10 m między budynkami.

Nowe zasady dotyczące budowy balkonów w mieszkaniach

Kolejna zmiana dotyczy budowy balkonów. Po zmianie przepisów będą obowiązywały zasady dotyczące przegród między balkonami. Określona zostanie minimalna wysokość i szerokość przegrody; będą musiały one też przepuszczać odpowiednią ilość światła.

Ponadto minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynieść 25 m kw. Ma to nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z ulicy. Jak tłumaczył Buda, celem jest wyeliminowanie sytuacji, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak pełnowartościowe mieszkania do mieszkania na stałe. Reguła co najmniej 25 m kw. ma nie obejmować akademików, hoteli i aparthoteli.

Obowiązkowe place zabaw i wiaty na rowery i wózki

Wśród rozwiązań, które mają się znaleźć w rozporządzeniu, zaproponowano też podwyższoną izolację akustyczną drzwi wejściowych. Dodatkowo deweloper powinien poinformować klienta, czy zostało wykonane badanie poziomu akustyki mieszkania.

Kolejne zmiany to: obowiązkowe place zabaw o powierzchni minimum 20 m kw. przy budynkach powyżej 20 mieszkań (w przypadku 21-50 mieszkań powierzchnia placów zabaw powinna wynosić 1 m kw. na każde mieszkanie; przy budynkach z 51-100 mieszkaniami min. 50 m kw., a przy inwestycjach od 101 do 300 mieszkań na każdy lokal ma przypadać min. 0,5 mkw. placu; przy blokach powyżej 300 mieszkań plac zabaw będzie miał powierzchnię min. 300 m kw.); konieczność zapewnienia 20 proc. terenu biologicznie czynnego na ogólnodostępnych placach i rynkach; pomieszczenia lub wiaty na rowery i wózki, którego powierzchnia wynosiłaby co najmniej 15 m kw.

KOMENTARZE2

  • koszmarchitektura 2023-04-01 20:27:10
    Największa patologia to odległości między blokami, a szczególnie fakt, że zasady są takie same zarówno np. w centrum Warszawy jak i na obrzeżach średniej wielkości miasta. Pozwala to na psucie nieźle zaprojektowanych osiedli z czasow PRL-u niezliczonymi "plombami". To jest prawdziwa patolo...gia.  rozwiń
  • Architekt 2023-03-31 23:16:43
    Piękne bajki. W praktyce pojawi się zaraz jakiś pomysł na obejście przepisów więc zmiany będą symboliczne. Inną kwestią jest to że ceny nieruchomości dalej podskoczą i staną się jeszcze bardziej niedostępne dla przeciętnego zjadacza chleba. Żaden normalny deweloper liczący pieniądz nie weźmie na sie...bie dodatkowych kosztów i zresztą dobrze bo dlaczego ma to robić. Program walki z patodeweloperką powinien nazywać się mianem programu walki z budownictwem mieszkaniowym i polskimi biedaka... klasą średnią mająca 3k pensji, bo tym w istocie jest. Wszyscy narzekają że mieszkania drogie i że mało to sprawa się rozwiąże - nie będzie takich narzekań bo w ogóle nie będzie mieszkań w zasięgu myśli detalicznego nabywcy. Oczywiście duży inwestor sobie poradzi, tylko np zamiast 100 mieszkań, kupi 50 i odbije sobie tą różnice w marży za najem, którego popularność oczywiście również wzrośnie przez zahamowanie dostępności do najtańszych mieszkań. Podsumowując, bardzo korzystne posunięcie a ja już jestem ciekawy jakie niesamowitości spotkam w branży.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!