Partnerzy portalu

Konstancin: od kwietnia 742 tylko do Wilanowa

Zarząd Transportu Miejskiego podniósł samorządom Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii opłaty za funkcjonowanie linii autobusowej 742.

Ponadto od 1 kwietnia trasa autobusu zostanie skrócona. Zamiast do stacji Metro Wilanowska, autobus dowiezie pasażerów tylko do Wilanowa.

Od 1 września 2011 roku na terenie gminy Konstancin-Jeziorna zaczęły funkcjonować cztery nowe linie autobusowe. Oprócz lokalnych mikrobusów linii L został uruchomiony zupełnie nowy autobus linii 742, który jeździ na trasie z Warszawy (Metro Wilanowska) przez Konstancin-Jeziornę do Góry Kalwarii.

Niestety wskutek oszczędności stołecznego ratusza Zarząd Transportu Miejskiego postanowił ograniczyć wydatki na podmiejską komunikację. Na początku tego roku ZTM powiadomił samorządy Góry Kalwarii i Konstancina-Jeziorny, które współfinansują linię 742, że nie ogłosi nowego przetargu na obsługę linii. ZTM zapowiedział modyfikację linii i zażądał od samorządów zwiększenia opłat. Jeśli samorządy nie zgodziłyby się na wyższe dotacje, ZTM zawiesiłby funkcjonowanie linii. Dlatego też władze obu gmin nie miały wyjścia i zgodziły się na nowe warunki.

Pod koniec lutego udało się wynegocjować warunki nowej umowy, która będzie obowiązywała tylko do czerwca 2013 roku. Samorządy (oba po 50 %) pokryją połowę kosztów funkcjonowania linii w podmiejskiej strefie. Koszty dla samorządów wzrosną prawie dwukrotnie (8,33 zł za „wozokilometr").

Niestety ZTM postanowił również skrócić trasę autobusu, który od 1 kwietnia nie będzie dojeżdżał już do stacji Metro Wilanowska. Dowiezie mieszkańców gminy Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna tylko do Wilanowa, gdzie będzie miał pętlę.

Dla wielu mieszkańców to ogromne utrudnienie, znacznie zwiększające czas podróży. Pasażerowie korzystający z tego połączenia będą mieli też nieco mniej kursów do dyspozycji. W dni powszednie ich liczba zmniejszy się z 17 do 15. W weekendy i święta autobus będzie miał 9 kursów. Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał od 1 kwietnia do 30 czerwca.

Jedyną pozytywną zmianą, którą mogą odczuć pasażerowie, będzie zmiana autobusów. ZTM zadeklarował, że w godzinach porannego i popołudniowego szczytu trasę będą obsługiwały długie, autobusy przegubowe, które mogą zmieścić znacznie więcej pasażerów, co z pewnością zwiększy komfort podróży do Warszawy i zmniejszy tłok.

Autobus linii 742 dotychczas cieszył się ogromnym powodzeniem mieszkańców obu gmin, którzy chętnie dojeżdżają nim do Warszawy i wracają ze stolicy do domów. Dlatego też oba samorządy nie biorą pod uwagę zamknięcia popularnej linii.

Burmistrz Kazimierz Jańczuk przyznaje, że jednym z możliwych wariantów po wygaśnięciu obecnej umowy jest zakończenie współpracy z ZTM i ogłoszenie własnego przetargu na przewoźnika. Takie rozwiązanie prawdopodobnie byłoby znacznie tańsze.

Jest również szansa, że w autobusach nowego przewoźnika obowiązywałyby także bilety ZTM. Jednak decyzje na temat nowej organizacji linii jeszcze nie zapadły.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!