Partnerzy portalu

Kosztowny problem miast ze śmieciami

 • AH
 • 23 sierpnia 2018 - 07:45 | Aktualizacja: 23 sierpnia 2018 - 08:16
Mieszkańcy miast nie płacą rachunków za śmieci i prześcigają się w pomysłach, jak obejść ten obowiązek. Zaległości w tych opłatach sięgają nawet kilkunastu milionów złotych.

Nie pracuję, przebywam za granicą, płaci za mnie mama - takie są najczęstsze wymówki, by nie regulować rachunków za śmieci. Z resztą nie tylko osoby prywatne uciekają od tego obowiązku. Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", 30 tys. zł za wywóz śmieci jest dłużna niewielkiej dolnośląskiej gminie Oława jedna z firm prowadzących działalność gastronomiczną. Nie płaci już od 3,5 roku, a należności nie potrafi wyegzekwować nawet urząd skarbowy, z którym współpracują oławscy urzędnicy odzyskujący śmieciowe długi.

W opisywanym przez dziennik przypadku Oławy za śmieci nie płaci 30 proc. osób i firm z terenu gminy, a suma ich wierzytelności sięga 200 tys. zł.

Jak walczą z tym urzędnicy?

Ponaglenia, monity, interwencje w urzędzie skarbowym nie działają. Urzędnicy uciekają się wreszcie do hipoteki przymusowej, co podnosi nieco skuteczność windykacji zaległych opłat za wywóz śmieci. Mieszkańcy boją się obciążenia hipotecznego nieruchomości, które uniemożliwić im może jej sprzedaż.

Cytowani przez "GW" urzędnicy narzekają na brak możliwości ściągania należności z programu 500+. Martwi ich także zmiana w przepisach. Do 2015 r. deklarację śmieciową składali właściciele mieszkań, dziś składa ją zarządca osiedla, przez co gmina nie ma wglądu w to, kto naprawdę płaci, a za dług odpowiada cała wspólnota.

KOMENTARZE4

 • Maciej Kiełbus 2018-08-24 05:03:55
  Na gruncie UCPG właściciele mieszkań nigdy nie byli zobowiązani do składania deklaracji śmieciowych. Zawsze był to obowiązek zarządców / spółdzielni. Późniejsza nowelizacji UCPG tylko doprecyzowała tę kwestię kończąc spór, jaki powstał wokół tego tematu
 • w.potega@neostrada.pl 2018-08-23 18:18:08
  Gospodarowanie odpadami trzeba czynić zagadnieniem wspólnym, obejmującym wszystkich mieszkańców. Płacimy, a gdzie są raporty o gospodarowaniu, jego kosztach i efektach, a także planowanych ulepszeniach? Co kwartał każdy płatnik powinien otrzymywać stosowne informacje - rozliczenia, oparte o konkretn...e liczby. Chcę wiedzieć, co się z moimi odpadami stało? Mnie (płatnikowi) należą się te informacje?  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl 2018-08-23 18:12:44
  Do Analityk: Firmy zagraniczne odbierają odpady bez opłat?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!