Partnerzy portalu

Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała na A4 32 tony nielegalnych odpadów

  • PAP
  • 26 listopada 2021 - 10:07
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała na autostradzie A4 dwa transporty nielegalnych odpadów - 16 ton używanej odzieży i 16 ton używanego obuwia. Odpady pochodziły ze Szwajcarii.

Dwa nielegalne transporty odpadów zgorzeleccy funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu wykryli podczas rutynowych kontroli na autostradzie A4 w Jędrzychowicach - poinformowała w piątek rzeczniczka dolnośląskiej KAS Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

W pierwszym przypadku funkcjonariusze dolnośląskiej KAS zapobiegli przywozowi ze Szwajcarii ponad 16 ton odzieży używanej. "Wskazany w dokumentach polski odbiorca towaru nie posiadał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów i nie był w stanie dokonać ich odzysku lub unieszkodliwienia w sposób zgodny z przepisami wspólnotowymi" - wyjaśniła rzeczniczka.

Jak podkreśliła, trzy miesiące wcześniej ujawniono 15 ton takich samych odpadów, przywożonych dla tego samego odbiorcy.

Funkcjonariusze KAS zapobiegli także przywozowi ze Szwajcarii ponad 16 ton odpadów używanego obuwia, zadeklarowanego jako odpady tekstylne. Podobnie jak w przypadku pierwszego transportu, wskazany w dokumentach polski odbiorca towaru nie miał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie takich odpadów.

Czytaj też: Tak zmieniają się środowiskowe nawyki Polaków, czyli GOZ oczami klientów

Rzeźnicka-Gniadek dodała, że Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał oba przewozy za nielegalne. Naczepy z towarem zajęto do postępowania karnego.

Przewoźnikowi pierwszego transportu grozi kara 13 tys. zł, a przewoźnikowi drugiego - 16 tys. zł. Odbiorcom grozi natomiast od 50 do 500 tys. zł.

KOMENTARZE2

  • Czytelnik. 2021-11-30 00:13:10
    Przy praktycznie otwartych granicach kontrole zatrzymują co dziesiąty transport z nielegalnymi odpadami i to jest prawdziwa skala problemu. Dlaczego nie tworzymy prostego prawa, które eliminowałoby nielegalny transport odpadów do Polski?
  • Czytelnik. 2021-11-29 23:56:42
    W Szwajcarii jest ROP i inne dodatkowe podatki, a odpady jadą do Polski. Czy to nie jest ewidentny dowód niewłaściwej gospodarki odpadami w całej Europie, nie tylko w Szwajcarii? Czy to nie są fakty, aby zmienić podejście do odpadów, aby wypracować nowe proste, jednolite prawo, a także przepływy śro...dków finansowych wspomagających zbiórkę, segregację, recykling odpadów? Czy takie przykłady nielegalnego transportu nie są dowodem, że obecnie prowadzona gospodarka odpadami jest za droga i nieefektywna pod względem środowiskowym?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!