Partnerzy portalu

Kursowanie pociągów na linii Kraków - Zakopane zawieszone

  • PAP
  • 3 marca 2014 - 16:20
- Od poniedziałku 3 marca do 18 czerwca ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba kursowanie pociągów na linii Kraków - Zakopane jest zawieszone. Na trasie będą zastępczo kursowały autobusy - poinformowała rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska.

"Podróżni zmierzający pod Tatry będą musieli w Krakowie przesiąść się do autobusu podstawionego przez PKP Intercity, i na podstawie ważnego biletu kolejowego będą mogli kontynuować podróż" - informuje Szopowska.

Autobusy zastępcze będą w Krakowie odjeżdżały z przystanku "Muzeum Armii Krajowej" przy ul. Wita Stwosza - wyjść na przystanek można z dworca PKP Kraków Główny od strony wschodniej. Podróżni wyjeżdżający z Zakopanego dojadą do Krakowa autobusami z parkingu przy dworcu PKP Zakopane przy ul. Chramcówki 35 - od strony kas biletowych.

PKP Intercity wydało stosowną ulotkę, na której zamieszczono godziny odjazdów autobusów. Trasę autobusów wyznaczono popularną zakopianką od Krakowa do Nowego Targu i dalej przez Bukowinę Tatrzańską - dzięki temu autobusy ominą zakopiankę na najbardziej zatłoczonym odcinku Nowy Targ - Zakopane. Według rozkładu jazdy, autobus z Krakowa do Zakopanego pokona trasę w 2 godz. i 45 minut.

Na okres wakacji pociągi wrócą na trasę Kraków - Zakopane. Kolejne utrudnienia czekają pasażerów od września do grudnia - wówczas znowu trasa będzie zamknięta.

Utrudniania w ruchu kolejowym związane są z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba na rzece Skawie - na linii kolejowej między Stryszowem i Suchą Beskidzką przełożyć trzeba ponad 8,5 km linii kolejowej - jej dotychczasowy przebieg znajdzie się pod wodą.

W grudniu ub.r. zakończyła się budowa pierwszego z dwóch mostów kolejowych przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba, na których poprowadzony zostanie nowy kolejowy szlak z Krakowa do Zakopanego. Most ma 234 m długości i 27 m wysokości. W tym roku ma zostać ukończony drugi most kolejowy, który przebiegnie nad rzeką Skawą w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej; jest większy od pierwszego - liczy prawie 400 m. Będzie to największy tego typu obiekt w Małopolsce.

Inwestycja oznacza także utrudnienia w lokalnej komunikacji kolejowej. W miejsce odwołanych pociągów na odcinku Kalwaria Zebrzydowska- Lanckorona-Sucha Beskidzka, będzie funkcjonować zastępcza komunikacja autobusowa.

Zbiornik wodny na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły, jest w budowie od 1986 roku. Zbiornik zostanie oddany do użytku w 2015 r. Pierwotnie zapora miała być gotowa w 2013 r.; zmiana terminu była spowodowana opóźnieniami prac kolejowych na tym terenie.

KOMENTARZE1

  • wierny czytelnik 2014-03-04 11:51:37
    Beznadziejna ilustracja! lepiej nie dawać żadnej niż taką. Przecież takie lokomotywy nie jeżdżą po tej trasie

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!