W transformacji energetycznej technologie będą nas zaskakiwać - mówił w środę podczas wydarzenia Impact'21 minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Wskazał, że coś podobnego wydarzyło się w Polsce w obszarze fotowoltaiki.
Jak zaznaczył Kurtyka budowanie neutralności energetycznej na skróty, czyli przerzucenie wszystkich emisyjnych elementów produkcji na zewnątrz, będzie miało swoje długofalowe konsekwencje dla przemysłu i dla miejsc pracy. "Wydaje mi się, że nie o taki model jako Europejczycy powinniśmy się starać, tylko raczej taki który będzie inspiracją, w którym domkniemy ten model biznesowy, żeby on był bardziej atrakcyjny niż obecne technologie kopalne" - powiedział.
Wskazał, że to co jest istotne w transformacji energetycznej, to sprawiedliwa transformacja, która skupia się na odbiorcach, dla których koszty muszą być akceptowalne. "Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przyśpieszyć, stąd 20-letnia perspektywa w Polsce, bo szybciej bardzo trudno jest uruchomić pewne procesy gospodarcze, przemysłowe i społeczne" - wyjaśnił. "Mamy jeszcze w pamięci trudne nagłe zmiany transformacyjne w latach 90-tych" - dodał.
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!