Partnerzy portalu

Ledwie 800 gmin z przetargami na śmieci

  • PAP
  • 3 czerwca 2013 - 17:50
Z informacji uzyskanych z 40 proc. gmin wynika, że 80 proc. z nich rozstrzygnęło lub prowadzi obecnie postępowania przetargowe ws. odbioru śmieci - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej minister środowiska Marcin Korolec.
W Polsce jest 2,5 tysiąca gmin. Oznacza to, że jak na razie tylko w ok. 800 gminach zostały przeprowadzone bądź prowadzone są w tej chwili postępowania przetargowe na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Resort przyznaje jednak, że tylko niewielka część samorządów rozstrzygnęła przetargi i de facto jest w pełni gotowa na "rewolucję śmieciową", która rozpocznie się 1 lipca.

Małgorzata Szymborska z departamentu gospodarki odpadami w MŚ powiedziała PAP, że pełne dane powinny być znane w ciągu kilku dni.

Korolec ocenił, że mimo, iż resort dysponuje w tej chwili częściowymi danymi, to wynika z nich pozytywna informacja, że zdecydowana większość samorządów prowadzi politykę przetargową na odbiór śmieci. "Raczej będziemy mogli mówić o sukcesie, a nie o porażce (rewolucji śmieciowej - PAP)" - ocenił minister.

"Mamy do czynienia z bardzo poważną zmianą systemową i jeśli nastąpi poślizg nie spowoduje to katastrofy. Ustawa zagwarantowała, że gdyby w jakimś przypadku gmina nie była w stanie wskazać firmy, która odbierze odpady, to mieszkańcy na jej koszt mogą te odpady oddać do wywiezienia. Mieszkańcy są (zatem - PAP) zabezpieczeni" - dodał Korolec.

Chodzi o art. 6s ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nim, jeżeli gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, to właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej.

"Gminy nie mają żadnego interesu, aby poddawać się takiej sytuacji. To rozwiązanie będzie zawsze trudniejsze i droższe dla gmin, niż system określony w drodze przetargowej" - podkreślił minister środowiska.

Korolec zapewnił także, że resort jest gotowy pomagać gminom zapleczem eksperckim.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy i od 1 lipca przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!