PARTNERZY PORTALU

Łódzka Kolej Aglomeracyjna "pojedzie na słońce i wiatr"

    PAP/KO    13 maja 2021 - 15:16
Łódzka Kolej Aglomeracyjna "pojedzie na słońce i wiatr"
Łódzka Kolej Aglomeracyjna realizuje usługi transportowe na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. (fot. lka.lodzkie.pl)

Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) planuje pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatru i słońca do zasilania swoich pociągów. W czwartek do Zielonej Kolei - programu powołanego przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei i koordynowanego przez PKP Energetyka.
  • Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest samorządowym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym, który realizuje usługi transportowe na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.
  • Program Zielona Kolej to inicjatywa branżowa na rzecz ciągłej optymalizacji zużycia energii na polskiej kolei, skupiająca ok. 70 podmiotów, odpowiedzialnych za 95 proc. zużycia energii trakcyjnej w Polsce.
  • Jego celem jest przejście sektora kolejowego na zasilanie z OZE w 85 proc. do 2030 roku i 100 proc. docelowo.

Podczas posiedzenia Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) podpisano w tej sprawie list intencyjny.

"Porozumienie zawarte przez spółki dotyczy wypracowania umowy wieloletniej, na mocy której PKP Energetyka będzie dostarczać ŁKA energię trakcyjną z OZE. Przewozy kolejowe w Łódzkiem czeka więc zielona rewolucja - po regionie jeździć będą pociągi napędzane energią powstałą w elektrowniach słonecznych i wiatrowych. Tym samym ŁKA dołączyła do Programu Zielona Kolej, stworzonego przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK)" - napisano w komunikacie.

Plan to OZE w 100 proc.

Program Zielona Kolej to inicjatywa branżowa na rzecz ciągłej optymalizacji zużycia energii na polskiej kolei, skupiająca ok. 70 podmiotów, odpowiedzialnych za 95 proc. zużycia energii trakcyjnej w Polsce. Jego celem jest przejście sektora kolejowego na zasilanie z OZE w 85 proc. do 2030 roku i 100 proc. docelowo.

Do programu przystąpiły już DB Cargo Polska i CTL Logistics. ŁKA jest więc pierwszym przewoźnikiem pasażerskim, który zadeklarował aktywne dołączenie do procesu transformacji energetycznej kolei, poprzez wykorzystanie OZE do zasilania swoich przewozów.

- Udział ŁKA w Programie Zielona Kolej świetnie wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030. I to w dwa istotne cele na najbliższe lata. Pierwszy z nich to poprawa klimatu, co wiąże się ze stopniowym przechodzeniem na przyjazne dla środowiska źródła produkcji i wykorzystania energii. Drugi to rozwój systemu transportowego w regionie, m.in. systematyczne wzbogacanie oferty dla mieszkańców województwa podróżujących pociągami. Ale zamierzamy to robić z troską o środowisko, wykorzystując nowoczesne technologie i inwestując w tabor, który będzie bezpieczny dla klimatu - podkreślił marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

ŁKA i PKP Energetyka zobowiązały się także do wspólnego wypracowania modelu wykorzystywania energii wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych, które znajdą się na terenach i budynkach należących do łódzkiej kolei. Będą one zasilać infrastrukturę przewoźnika. ŁKA posiada m.in. nowoczesną halę przeglądowo-naprawczą taboru znajdującą się tuż obok stacji Łódź Widzew. Wraz z bocznicą kolejową i myjnią pociągów tworzy ona zaplecze techniczne przewoźnika o powierzchni ok. 4,5 ha. Celem współpracy pomiędzy ŁKA i PKP Energetyka będzie wybór najefektywniejszych, innowacyjnych technologicznie oraz korzystnych ekonomicznie i przyjaznych środowisku sposobów jej zasilania, przy wykorzystaniu energii ze słońca.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!