Partnerzy portalu

Łódzkie: PGE Energia Ciepła właścicielem elektrociepłowni w Zgierzu

PGE Energia Ciepła została stuprocentowym udziałowcem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Zgierzu, wykupując brakujące 49,02 proc. udziałów od Miasta Zgierz - poinformowała w piątek (18 grudnia) spółka.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Transakcja jest kolejnym krokiem wypełniającym założenia Strategii Ciepłownictwa. Jako lider segmentu ciepłownictwo, PGE Energia Ciepła planuje zwiększenie potencjału ciepłowniczego poprzez wzrost udziału w zarządzaniu sieciami ciepłowniczymi w lokalizacjach, w których ma swoje aktywa. Jestem przekonany, że podpisanie dzisiejszej umowy to początek pozytywnych zmian i wymiernych korzyści, zarówno dla Miasta Zgierz, jak i naszej spółki - podkreślił Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa zarządu PGE Energia Ciepła.

Jak podała PGE Energia Ciepła, dzięki 100-procentowemu udziałowi w PEC Zgierz, spółka będzie miała możliwość podejmowania decyzji inwestycyjnych i organizacyjnych, dotyczących rozwoju sieci ciepłowniczej w mieście. Pozwoli to na inwestowanie w aktywa związane z projektem przejścia źródła wytwórczego w PGE Energia Ciepła w Zgierzu na paliwo gazowe, a tym samym na jego sprawną i kompleksową realizację. Budowa nowych urządzeń, wykorzystujących technologię gazową, ma pozytywnie wpłynąć nie tylko na efektywność wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w zgierskiej elektrociepłowni, ale też odegrać ważną rolę w walce o czyste powietrze w Zgierzu.

Czytaj też: Premier: transformacji Śląska muszą towarzyszyć pieniądze

Nowy właściciel obiecuje uruchomienie procesu inwestycyjnego, polegającego na rozwoju i modernizacji sieci ciepłowniczej, co ma przełożyć się na dbałość o poprawność kalkulacji cen, a także równoważenie interesów odbiorców i dystrybutora oraz wytwórcy ciepła. "Możliwa będzie również zmiana warunków umowy dzierżawy sieci, a co za tym idzie lepsze dopasowanie mechanizmu cenowego do warunków rynkowych" - zaznaczyła PGE Energia Ciepła w swoim komunikacie.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt, mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości ok. 609 km.

PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, m.in. Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Rzeszowa, Lublina, Bydgoszczy, Kielc; spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!