Partnerzy portalu

Lokale komunalne, socjalne i tani wynajem. Jak dostać mieszkanie od miasta?

Mieszkania komunalne i socjalne znajdują się w dyspozycji gminy. Przyznanie tego typu lokalu to rodzaj pomocy społecznej, udzielanej przez gminę swoim mieszkańcom. O tym komu przysługuje mieszkanie komunalne, a komu mieszkanie socjalne stanowią przepisy ustawy. Gminy zapewniają własne lokale w ramach najmu, ale także zaspokajają potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych w ramach różnego rodzaju programów własnych i rządowych, w których uczestniczą.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Mieszkanie komunalne, albo mieszkanie socjalne można uzyskać na warunkach, które są ściśle określane w uchwałach podejmowanych przez rady miasta lub gminy. Zasady udzielania pomocy mieszkaniowej są różne w różnych miastach.
  • Mieszkanie za remont to program prowadzony przez poszczególne gminy. Jest alternatywą dla osób, które nie chcą lub nie mogą kupić mieszkania, ale mogą wyremontować komunalny lokal, aby otrzymać własne „cztery kąty”.
  • Możliwość taniego najmu mieszkania możliwa jest w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, realizowanego przez PFR Nieruchomości. Kryteria społeczne podczas rekrutacji do mieszkań określają rady miejskie.

Mieszkanie komunalne lub mieszkanie socjalne można uzyskać na warunkach, które są ściśle określane w uchwałach podejmowanych przez rady miasta lub gminy.

Mieszkanie komunalne i socjalne

Mieszkania socjalne to zwykle lokale o obniżonym standardzie, które mają części wspólne (np. łazienkę czy kuchnię do dyspozycji kilku rodzin). Przeznaczone są dla osób o najniższych dochodach lub w ogóle nie osiągających dochodu, a także eksmitowanych, którym gmina musi znaleźć lokal zastępczy.

Mieszkanie komunalne może natomiast swoim standardem niczym nie odbiegać od lokalu, który można kupić na rynku. Aby w nim zamieszkać, trzeba spełniać określone kryteria. Obecnie obowiązujące prawo dopuszcza możliwość wykupu mieszkania komunalnego. Wielu najemców tak robi, ponieważ - w przeciwieństwie do własności - prawa do najmu nie można przekazać w spadku czy odziedziczyć.

Zasady udzielania pomocy mieszkaniowej są różne w różnych miastach. W Krakowie dla osób ubiegających się o zawarcie umowy najmu lokalu, kryterium niskiego dochodu (średni miesięczny dochód na jednego członka z gospodarstwa domowego) nie może przekraczać: 200 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, 175 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie dwuosobowym, 150 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

We Wrocławiu, w przypadku umowy w ramach najmu na czas nieoznaczony, kryterium dochodowe jest następujące: 150 proc. najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych – obecnie 1876,32 zł oraz 100 proc. najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych – obecnie 1250,88 zł.

Inaczej jest dla umowy w ramach najmu lokalu do remontu: 350 proc. najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych – obecnie 4378,08 zł, 300 proc. najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych – obecnie 3752,64 zł.

Mieszkanie za remont

Mieszkanie za remont nie jest programem ogólnokrajowym, ale prowadzonym przez poszczególne gminy. To alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie mogą kupić mieszkania, ale mogą wyremontować komunalny lokal, aby otrzymać własne „cztery kąty”. Pomysł na takie rozwiązanie jest odpowiedzią na sytuację mieszkaniową w Polsce, przy braku pieniędzy w budżetach gmin na budowę nowych lokali dla potrzebujących.

Wynajęcie mieszkania w dobrej cenie od miasta w zamian za przeprowadzenie remontu umożliwia Program „Mieszkanie za remont" w Katowicach. Aby móc ubiegać się o lokal należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie, należy spełnić kryterium dochodowe. Dla gospodarstwa jednoosobowego jest to dochód od 1876,32 zł do 5003,52 zł, zaś w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi mieścić się w przedziale od 1250,88 zł do 3252,29 zł. Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.

W przypadku, gdy na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, a tak jest z reguły, o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują przyznane punkty. Tworząc punktację urząd miasta bierze pod uwagę m.in. aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę osób zamieszkujących dany lokal, liczbę dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy kwestię bezdomności.

Do wyboru jest kilkadziesiąt mieszkań o powierzchni od ok. 30 do blisko 80 mkw. Cena najmu za 1 m2 waha się od 3,21 zł do 7,65 zł, w zależności od lokalizacji, czy standardu.

Najemcy mają możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem miasta.

Szczecin oferuje natomiast lokale komunalne, dla których – jak podaje Agencja Mieszkaniowa Miasta - średni koszt remontu to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lokal komunalny można wyremontować w ciągu ośmiu miesięcy.

O wynajęcie ubiegać się może każdy pełnoletni mieszkaniec Szczecina, który boryka się z brakiem lokalu (np. mieszka z rodzicami lub wynajmuje lokal na wolnym rynku na czas określony) i osiąga przy tym odpowiedni dochód, pozwalający na comiesięczne regulowanie czynszu. Dla przykładu dochód, w przypadku lokali z zasobu TBS przeznaczonych do gruntownego remontu przez przyszłego najemcę, może wynosić od 2015,76 zł do 10 481,94 zł dla dwuosobowej rodziny, od 3046,03 zł do 12 811,26 zł dla rodziny trzyosobowej, dla czteroosobowej - od 4076,31 zł do 15 140,57 zł, a dla pięcioosobowej - od 5106,58 zł do 17 469,89 zł.

Czynsz komunalny np. dla lokali, dla których termin składania kończy się 13 października, kształtuje się na poziomie od nieco ponad 100 zł do ok. 450 zł w zależności od metrażu mieszkania.

Tanie mieszkania do wynajęcia

Możliwość taniego najmu mieszkania możliwa jest w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, realizowanego przez PFR Nieruchomości. 30 czerwca zakończył się nabór wniosków na 481 mieszkań w ośmiu nowo wybudowanych blokach na osiedlu przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej w Krakowie.

Krakowscy radni podjęli uchwałę określającą kryteria społeczne podczas rekrutacji do mieszkań. Pierwszeństwo w naborze przyznano rodzinom z dziećmi – za każde dziecko jest 5 punktów. Tyle samo punktów otrzymuje młoda osoba, która nie ukończyła jeszcze 35. roku życia. Ta sama osoba ma dodatkowe 5 punktów, jeżeli ukończyła studia wyższe. Również 5 punktów jest dla kandydatów na najemcę, którzy rozliczają się z podatku dochodowego w Krakowie.

Podobny nabór rusza 15 października na 130 mieszkań w Nowym Targu. Mieszkania (dwu- i trzypokojowe, od 32 do 56 mkw.) są wykończone: z podłogami, glazurą i terakotą. Dodatkowo najemcy będą mogli skorzystać z rabatów na zakup mebli (do 20 proc.) w wyznaczonych firmach.

Osiedle objęte jest dopłatami do czynszu w programie „Mieszkanie na Start”. Czteroosobowa rodzina wynajmująca lokal o powierzchni 55,7 mkw. może liczyć nawet na 357 zł wsparcia miesięcznie. Dopłaty otrzymają te gospodarstwa domowe, których łączny dochód netto nie przekracza miesięcznie: 4 918 zł – w przypadku jednej osoby, 6 885 zł – dla dwóch osób, 8 852 zł – dla trzech osób, 10 820 zł – dla czterech osób, 12 787 zł – dla pięcioosobowej rodziny i 14 754 zł – gdy rodzina składa się z sześciu osób.

Dwa podstawowe warunki, jakie trzeba spełniać, aby zostać najemcą, to brak zaległych rachunków i niespłaconych zadłużeń (można mieć kredyt lub raty, ważne jest, aby regularnie spłacać zobowiązania), a także zdolność do opłacania czynszu. Jeśli wnioskodawca zgadza się na sprawdzenie jego sytuacji finansowej, na początek powinien wpłacić 3-krotność czynszu, jeśli się nie zgadza, musi zapłacić 6-krotność w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy.

Najwięcej punktów w naborze na mieszkania otrzymują gospodarstwa domowe, w których żadna osoba nie posiada własnego mieszkania – 20 punktów. Również 20 punktów uzyskują najemcy lokali gminnych (np. komunalnych), którzy zdecydują się przeprowadzić do nowych mieszkań. Pięcioma punktami (maksymalnie 10 na gospodarstwo domowe) miasto nagradza osoby rozliczające się w miejscowym urzędzie skarbowym, a więc zasilające podatkami budżet miejski Nowego Targu.

KOMENTARZE2

  • na dwie zmiany 2022-11-08 19:49:27
    najprostsza metoda, to byc wyborcą pisu, stać pod sklepem i stękać
  • teodor 2021-10-08 20:38:29
    to nie jest mieszkanie od miasta czy gminy tylko od innych podatników którzy to muszą finansować. Należy to mieć zawsze na uwadze!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!