Partnerzy portalu

Lotnisko w Radomiu z certyfikatem lotniska użytku publicznego

Port Lotniczy Warszawa-Radom otrzymał certyfikat lotniska użytku publicznego wydany na bazie przepisów europejskich – poinformowało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Stanisław Wojtera podkreślił, że przyznanie certyfikatu unijnego to potwierdzenie, że Lotnisko Warszawa-Radom spełnia wszystkie wymagania prawa unijnego pod względem infrastruktury, wyposażenia, kadry oraz standardów bezpieczeństwa.

"Jest to również potwierdzenie naszych wcześniejszych informacji o planowanym terminie uruchomienia lotniska. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z radomskiego portu już w tę majówkę" - zapowiedział Wojtera.

Lotnisko Warszawa-Radom musiało przejść wieloetapowy proces kontroli

Aby otrzymać certyfikat, lotnisko Warszawa-Radom musiało przejść wieloetapowy proces kontroli, w tym: analizę spełnienia poszczególnych wymagań, uzgodnienie robocze podstawy certyfikacji, przygotowanie i złożenie pełnej dokumentacji, na którą składały się wnioski, procedury operacyjne - w tym m.in. Instrukcja Operacyjna Lotniska oraz Plan Działania w Sytuacji Zagrożenia na lotnisku, analiza bezpieczeństwa, umowy z podwykonawcami, szkolenia.

"Niezbędne było też przygotowanie porozumień w zakresie odpowiedzialności i współpracy pomiędzy zarządzającym portem PPL a instytucjami współpracującymi z lotniskiem, kontrola formalna i merytoryczna dokumentacji, kontrola praktyczna na lotnisku i finalnie wydanie decyzji przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego" - przekazało PPL.

Z Lotniska Warszawa-Radom będzie odbywać się pięć regularnych lotów

Ze względu na ogromną skalę przedsięwzięcia oraz uwarunkowania operacyjne i finansowe lotniska, certyfikacja była rozłożona w czasie. Informacje o przyznaniu certyfikatu i niezbędne dane operacyjne zostaną teraz opublikowane w systemie międzynarodowej informacji lotniczej - AIP (Aeronautical Information Publication). Dzieje się to za pośrednictwem tzw. zmiany AIRAC (Aeronautical Information Regulation And Control). Termin cyklu AIRAC, który umożliwi rozpoczęcie wykonywania cywilnych operacji lotniczych na Lotnisku Warszawa-Radom, to 20 kwietnia.

Z Lotniska Warszawa-Radom będzie odbywać się pięć regularnych lotów, które oferuje PLL: do Kopenhagi, Paryża, Prewezy, Rzymu i Tirany. Dodatkowo radomski port zaoferuje siedem kierunków czarterowych, takich jak: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba, Warna. Z lotniska będą operowały biura podróży, takie jak: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, GTS Poland, Itaka, Nekera, Rego-Bis, Sun and Fun, TUI.

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi i Berlina. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom lotnisko kupiło PPL i wybudowało je prawie od nowa. Koszt inwestycji to ok. 800 mln zł. Port powstał z myślą głównie o przewoźnikach niskokosztowych i czarterowych. Terminal będzie mógł na początku przyjąć ok. 1 mln pasażerów w ciągu roku, a docelowo - ponad 3 mln osób rocznie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!