Partnerzy portalu

Lotnisko w Szymanach: Rosjanie zainteresowani lotami do Berlina i Oslo

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 9 grudnia 2015 - 14:07
Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego są zainteresowani lotniskiem w Szymanach. - Powodem tego zainteresowania może być to, że z lotniska Chabrowo w Kaliningradzie nie ma już lotów do europejskich miast - poinformował ekspert Tadeusz Baryła.

Kaliningradzkie portale internetowe poinformowały swoich czytelników o tym, że lotnisko w Szymanach k. Szczytna rozpoczęło sprzedaż biletów na loty do Berlina i Krakowa. Informacja ta spotkała się ze sporym odzewem internautów, którzy deklarują, że będą z nich korzystać.

"Powodem tego zainteresowania może być to, że z lotniska Chabrowo w Kaliningradzie nie ma już lotów do europejskich miast, np. Berlina, czy Oslo. Z Kaliningradu tego rodzaju loty są tylko czarterowe, zaś regularne połączenia dotyczą miast rosyjskich" - powiedział ekspert ds. obwodu kaliningradzkiego z olsztyńskiego Ośrodka Badań Naukowych Tadeusz Baryła. W jego ocenie kaliningradczyków do korzystania z lotniska w Szymanach może skusić "wyłącznie atrakcyjna siatka połączeń".

"Proszę pamiętać, że w obwodzie znacznie spadła liczba ludzi średnio zamożnych, zaś za bogatych uchodzi zaledwie 10 proc. mieszkańców obwodu, tj. 100 tys. ludzi. Sądzę, że te 10 proc. może korzystać z lotów. Są to wciąż na tyle zamożne osoby, że dla nich decydująca będzie nie cena, ale komfort i jakość połączeń lotniczych" - podkreślił Baryła i dodał, że teraz Rosjanie korzystają z lotniska w Gdańsku.

Władze lotniska w Szymanach wiedzą o zainteresowaniu Rosjan lotami do Berlina i Krakowa. "Niedawno podczas targów o te połączenia pytali nas biznesmeni z Kaliningradu i Petersburga, umówiliśmy się na konkretniejsze rozmowy, gdy lotnisko zacznie działać" - przyznał szef spółki władającej lotniskiem w Szymanach Leszek Krawczyk. Przyznał on, że jedyną niedogodnością dotyczącą korzystania przez Rosjan z tego lotniska mogą być bardziej skomplikowane procedury odpraw granicznych - chodzi o to, że Rosjanie potrzebują wiz do strefy Schengen. "Rozmawiamy o tym ze Strażą Graniczną" - powiedział Krawczyk.

Krawczyk przyznał także, że lotnisko w przyszłości chce przeprowadzić na kaliningradzkim rynku kampanię reklamowo-informacyjną. "Z naszych wstępnych badań tego rynku wynika, że możemy być dla kaliningradczyków interesującym ich lotniskiem" - przyznał Krawczyk.

Lotnisko w Szymanach ma rozpocząć działalność w drugiej połowie stycznia. W przyszłym tygodniu lotnisko będzie przechodziło ostatnie procedury, które mają umożliwić jego otwarcie.

Loty z Szyman w pierwszych miesiącach mają się odbywać do Krakowa i Berlina. Krawczyk powiedział , że od 1 grudnia sprzedano 400 biletów, co zadowala władze lotniska. Loty są wyprzedane na cały miesiąc, ponieważ będą realizowane małymi samolotami zabierającymi na pokład 30 osób.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!