Partnerzy portalu

Lubuskie. 50,6 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków Międzyrzecza

50,6 mln zł będzie kosztowała modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków Międzyrzecza. Inwestycja, należącej do gminy spółki Międzyrzeckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ma zakończyć się w 2021 r.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"To największa inwestycja w naszej gminie od lat. Wpłynie ona na poprawę parametrów oczyszczalni i zmniejszy jej uciążliwość dla środowiska" - powiedział burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.

Dodał, że po jej zakończeniu w Międzyrzeczu nie będzie problemu z podłączeniem nowo powstałych zakładów pracy czy też budynków wielorodzinnych.

Realizacja inwestycji bez środków zewnętrznych była poza zasięgiem finansowym samorządu, biorąc pod uwagę wysokość jego rocznego budżetu; w tym roku to ok. 112 mln zł.

W związku z tym samorząd starał się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na projekty dot. gospodarki wodno-ściekowej.

"Nasz projekt uzyskał dofinansowanie z tego źródła na poziomie 26,4 mln zł, co otworzyło drogę do realizacji tej ważnej dla miasta i gminy inwestycji" - powiedział burmistrz Międzyrzecza.

Prace mają rozpocząć się w IV kwartale tego roku. Przedsięwzięcie będzie polegało na przebudowie i rozbudowie oczyszczalni w miejscowości Święty Wojciech koło Międzyrzecza.

Ponadto powstaną tam instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii (pompy ciepła) do ogrzewania obiektów oczyszczalni, a tym samym zmniejszania kosztów zużywanej energii.

Projekt obejmuje także m.in. rozbudowę systemu telemetrycznego do optymalnego zarządzania sieciami w celu przeciwdziałania ewentualnym wyciekom nieczystości do wód i gruntu.

Oczyszczalnia ścieków w miejscowości Święty Wojciech odbiera nieczystości z Międzyrzecza i okolicznych wsi od 1995 r. W 2017 r. trafiło do niej ponad 1,3 mln m3 ścieków.

Międzyrzecz liczy ok. 18 tys. mieszkańców, a cała gmina nieco ponad 25 tys. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!