PARTNERZY PORTALU

Mają odpadową nadwyżkę. Mieszkańcy dostaną zwrot?

    pt    27 maja 2022 - 12:05
Mają odpadową nadwyżkę. Mieszkańcy dostaną zwrot?
W roku 2021 mieszkańcy Gdyni nadpłacili za odpady 9 milionów złotych (fot.gdynia.pl)

W wielu gminach problemem jest dziura w budżecie systemu gospodarki odpadami. W Gdyni, wręcz przeciwnie, miasto ma z tego tytułu nadwyżkę, ale jak się okazuje to także może być problem.
  • W roku 2021 mieszkańcy Gdyni nadpłacili za odpady 9 milionów złotych.
  • Łącznie nadpłat wynosi 15 milionów 714 tysięcy złotych.
  • Środki pochodzące z opłat za gospodarowanie odpadami gmina może wykorzystać na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami.

Społecznicy ze stowarzyszenia Bryza zarzucają władzom Gdyni pobieranie od mieszkańców zawyżonych opłat za wywóz odpadów i wykorzystanie finansowej nadwyżki na zasypanie dziury w budżecie.

Z analizy stanu gospodarki odpadami w mieście Gdynia, wynika, że w roku 2021 mieszkańcy nadpłacili za odpady 9 milionów złotych. W roku 2020 było to 6 mln 617 tysięcy. Łącznie to więc 15 milionów 714 tysięcy złotych.

Nadpłaty wystąpiły również w latach 2016,2017,2018 na łączną kwotę ok. 4,9 miliona złotych.

Jak pisze stowarzyszenie Bryza, oznacza to w uproszczeniu, że każde gospodarstwo domowe, w latach 2016-2021 nadpłaciło ok. 200 złotych.

Czytaj: Ceny surowców poszły w górę. To żyła złota nie dla samorządów

- Oznacza to, że nasza lokalna władza generuje nadwyżki opłaty za odpady, czego zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, robić nie powinna, wpłaty od mieszkańców powinny równoważyć ponoszone przez gminę wydatki - komentuje Bryza.

Środki pochodzące z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które nie zostały wykorzystane w poprzednim roku budżetowym, gmina może wykorzystać na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Nie mogą być one wykorzystane na cele niezwiązane z pokrywaniem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Opozycyjnie radni sugerują jednak, że władze miasta chcą wykorzystać nadwyżki z odpadów na załatanie dziur w budżecie gminy. O sprawie dyskutowana na ostatniej sesji gdyńskiej rady miasta.

Opozycja wezwała prezydenta Wojciecha Szczurka do jak najszybszego zwrócenia pieniędzy mieszkańcom. Włodarze miasta argumentuję, że dzięki nadwyżce, która w ich opinii w skali na jednego mieszkańca jest minimalna, gdynianie nie muszą się martwić, że w obliczu rosnących cen m.in. benzyny, konieczna będzie kolejna podwyżka w latach następnych.

- To pierwszy raz, kiedy mieliśmy w Gdyni tak dużą nadpłatę - podkreślał na sesji rady miasta Michał Guć, wiceprezydent Gdyni cytowany przez "Dziennik Bałtycki".

- Warto też przypomnieć, że w 2020 roku ta kwota była niższa, a w 2019 roku mieliśmy stratę na systemie (1 mln 200 tys. zł). To nie jest tak, że regularnie pobieramy od mieszkańców zawyżone opłaty, natomiast system jest zbilansowany na lekkim plusie.

Jak wyliczył Guć nadwyżka to mniej więcej w okolicach złotówki na mieszkańca miesięcznie.

Wiceprezydent tłumaczył, że z nadwyżki opłat śmieciowych – zgodnie z wytycznymi ustawy – finansowane są m. in. likwidacja dzikich wysypisk czy inwestycje wspierające wzrost poziomów recyklingu odpadów w Gdyni.

Jak mówił w latach 2013-2021 Gdynia, osiągała wymagane prawem poziomy recyklingu, jednak konieczne są dalsze inwestycje i działania zwiększające świadomość ekologiczną mieszkańców. Na to właśnie zostaną przeznaczone nadwyżki.

Dobrze zbilansowany system
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!