Partnerzy portalu

Małe reaktory mogą zaspokoić nawet 80 proc. rocznego zapotrzebowania miast na ciepło

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 7 czerwca 2023 - 16:30
Budowa tzw. małych reaktorów modułowych nie zastąpi konieczności inwestycji w OZE i wielkoskalową energetykę jądrową. SMR-y mogą być wykorzystywane m.in. do produkcji ciepła systemowego w największych miastach - wskazano w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
  • Jedną z najważniejszych ról małych reaktorów jądrowych, obok produkcji energii elektrycznej dla przemysłu, będzie ich wykorzystanie w produkcji ciepła systemowego w największych polskich aglomeracjach - oceniono w raporcie.
  • Według ekspertów PIE małe modułowe reaktory jądrowe będą używane w tym celu jeszcze przed 2040 r., a 77 proc. ekspertów jest zdania, że w dalszej przyszłości mogą one zaspokajać nawet powyżej 20 proc. zapotrzebowania na ciepło systemowe w dużych aglomeracjach miejskich.
  • Jednym z miast, które mogłyby znacząco skorzystać na zastosowaniu SMR w dekarbonizacji ciepłownictwa jest Warszawa. Zainstalowanie w sieci 3 reaktorów o mocy 900 MWt (300 MWe) mogłoby w modelu kogeneracji zaspokoić nawet 81 proc. rocznego zapotrzebowania Warszawy na ciepło w 2040 r. - podano w raporcie.

Budowa reaktorów SMR nie zastąpi konieczności inwestycji w OZE

Budowa tzw. małych reaktorów modułowych SMR (Small Modular Reactor) może być istotnym wsparciem transformacji energetycznej - podkreślono w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Perspektywy wykorzystania reaktorów SMR w polskiej transformacji energetycznej". Zauważono, że według zapowiedzi producentów do 2040 r. w Polsce ma stanąć nawet ponad 100 reaktorów SMR" - dodano.

W ekspertów, budowa SMR-ów, choć może odegrać ważną rolę w procesie dekarbonizacji, nie zastąpi konieczności inwestycji w OZE i wielkoskalową energetykę jądrową.

Małe reaktory mogą być wykorzystywane do dostarczania ciepła do miast

Jedną z najważniejszych ról małych reaktorów jądrowych, obok produkcji energii elektrycznej dla przemysłu, będzie ich wykorzystanie w produkcji ciepła systemowego w największych polskich aglomeracjach - oceniono. Według 50 proc. ankietowanych przez PIE ekspertów małe modułowe reaktory jądrowe będą używane w tym celu jeszcze przed 2040 r., a 77 proc. ekspertów jest zdania, że w dalszej przyszłości mogą one zaspokajać nawet powyżej 20 proc. zapotrzebowania na ciepło systemowe w dużych aglomeracjach miejskich.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że Polska pozostaje jednym z krajów UE o najbardziej rozwiniętym ciepłownictwie systemowym. "Do sieci ciepłowniczej przyłączonych jest ponad 40 proc. spośród 13,5 mln gospodarstw domowych" - wskazano. Dodano, że odpowiada ona także za ok. 25 proc. całości wytworzonego ciepła ogółem (wliczając przemysł). W raporcie zaznaczono, że w zainstalowanych 53,5 GW mocy w sieciach ciepłowniczych podstawowym paliwem pozostaje węgiel (71 proc. całości zużycia paliw, ok. 14,5 mln t rocznie).

W ocenie ekspertów jednym z miast, które mogłyby znacząco skorzystać na zastosowaniu SMR w dekarbonizacji ciepłownictwa jest Warszawa. "W 2020 r. zapotrzebowanie na ciepło systemowe w stolicy Polski wyniosło 8,9 TWh, z czego aż 90,7 proc. wytworzono w ciepłowniach z użyciem węgla kamiennego" - przypomniano. Według raportu w przyszłości zapotrzebowanie na ciepło może w Warszawie sięgnąć nawet powyżej 14 TWh.

Trzy reaktory w modelu kogeneracji mogą zaspokoić nawet 81 proc. rocznego zapotrzebowania Warszawy na ciepło

"Zainstalowanie w sieci 3 reaktorów o mocy 900 MWt (300 MWe) mogłoby w modelu kogeneracji zaspokoić nawet 81 proc. rocznego zapotrzebowania Warszawy na ciepło w 2040 r. jednocześnie zwiększając produkcję energii elektrycznej w miesiącach, gdy zapotrzebowanie na ciepło spada" - stwierdzono.

Adam Juszczak z PIE w raporcie zwrócił uwagę, że wykorzystanie reaktorów SMR do produkcji ciepła systemowego w Polsce będzie według większości ekspertów niezwykle istotne dla transformacji energetycznej. Wynika to, jak wyjaśnił, z potrzeby dekarbonizacji ciepłownictwa, które w większości jest dziś oparte na spalaniu węgla.

"Jednocześnie konkurencja w postaci alternatywnych technologii jest tu dużo mniejsza niż w obszarze produkcji energii elektrycznej. To powoduje, że wykorzystanie małych reaktorów jądrowych do produkcji ciepła zarówno na potrzeby komunalne, jak i przemysłowe może być ich najważniejszym zastosowaniem" - ocenił.

Odnosząc się do barier, które mogą utrudnić instalację SMR-ów eksperci najczęściej wskazywali na wczesną fazę rozwoju tej technologii. "Obecnie zaawansowane projekty pilotażowe istnieją jedynie w Chinach i Rosji" - zaznaczyli. Przesuwane terminy uruchomienia pierwszych reaktorów SMR przekładają się "na rosnący koszt mocy zainstalowanej, co może powodować spadek atrakcyjności takiej inwestycji w porównaniu do innych rozwiązań" - ocenili. Wśród innych barier rozwoju SMR w Polsce wymienili też długi proces uzyskiwania zgód i pozwoleń na budowę reaktorów, braki kadrowe i wysoki koszt jednostkowy inwestycji.

Konieczne jest wypracowanie wspólnych międzynarodowych wymogów dotyczących SMR-ów

Jeśli SMR-y mają być produkowane seryjnie, konieczne jest wypracowanie wspólnych międzynarodowych wymogów, m.in. w dziedzinie procesu licencjonowania i oceny technologii - ocenił Adam Juszczak. Według niego w międzyczasie niezbędne jest jak najszybsze rozpoczęcie procesu wyboru lokalizacji pierwszych reaktorów i rozpoczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. "Konieczne mogą okazać się także dofinansowania lub gwarancje państwowe obejmujące część kosztów reaktorów SMR" - wskazał.

W raporcie przywołano dane, z których wynika, że poparcie społeczne dla wykorzystania najnowszych technologii jądrowych do produkcji energii elektrycznej wynosi w Polsce 84 proc., "co jest najwyższym wynikiem spośród krajów biorących udział w ankiecie". To wynik wyższy o 15 pkt. proc. niż we Francji i Szwecji (69 proc. poparcia) i o 23 pkt. proc. wyższy niż w USA.

KOMENTARZE1

  • Edward Licznerski Gdańsk 2023-06-09 11:59:53
    Polska ma jedne z najmniejszych zasobów WODY. Dlatego wybierając technologie wytwarzania zielonego H2 w procesie elektrolizy trzeba mieć ten fakt na uwadze. Są na świecie technologie i elektrolizery o niemal zerowym zapotrzebowaniu na wodę lub wykorzystujące wodę morską.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!