Partnerzy portalu

Mało nowych spółek komunalnych. Starsze nie najlepiej sobie radzą

Samorządy gminne i wojewódzkie realizują ustawowe zadania i inwestycje, brakuje im jednak pieniędzy. Wydawać by się mogło, że w tej sytuacji nic prostszego, niż utworzyć spółkę komunalną, która przejmie na siebie niektóre samorządowe obowiązki i tym samym odciąży budżet gminy czy województwa. Jednak samorządy niechętnie zakładają nowe spółki. W tym roku powstały ich zaledwie 32 - prawie trzy razy mniej niż w ostatnich pięciu latach. A i te starsze nie radzą sobie dobrze na rynku.
  • Według raportu NIK spółki utworzone przez samorządy przynoszą straty i nieefektywnie realizują zadania publiczne; co trzecia kontrolowana spółka prowadziła działalność niedozwoloną w świetle obowiązujących przepisów.
  • W parze z nieefektywnością często idzie kiepska kondycja finansowa spółek komunalnych.
    Samorządy wolą jednak nie pozbawiać się nieefektywnych spółek, wybierają natomiast działania naprawcze. Ewentualnie w miejsce zlikwidowanych jednostek powołują nowe.
  • Jednak są też przykłady dobrze działających spółek, które solidnie wykonują zadania, nie szarżując z kosztami.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • Waste Whistleblower  2019-10-22 12:04:02
    Ekspert ze Szwecji a więc z wzorcowego kraju mającego przyjazną dla obywateli administrację publiczną stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publ...icznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach tak zwanych zamówień wewnętrznych „in-house” - co jest zdecydowanie tańsze dla obywateli. Dlatego, że z samej definicji spółki gminne powinny być non profit, bezzyskowe. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… To jednak nie jest takie proste do implementacji na nasze warunki bo według innego znanego „eksperta” - polskość to nienormalność - i dlatego w Polsce na wieczne czasy musi panować system wyłaniania operatorów kręcenia lodów na usługach finansowanych z obligatoryjnych comiesięcznych opłat obywatelskich… tysol.pl/a23115--video-Adamowicz-sprzedal-Niemcom-gdanska-energetyke-teraz-mieszkancy-Lipska-zyja-na-koszt-gdanszczan  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!