Mamy rejestry, ale nie potrafimy z nich korzystać. Mieszkaniowy chaos i konflikt interesów

Rozwój i planowanie mieszkalnictwa jest trudny, gdy dotyczące go dane nie są jednolite, a niekiedy ich brak (fot. shutterstock)
W Polsce istnieją wieloletnie tradycje gromadzenia danych o mieszkalnictwie, jednak zmiany w samym mieszkalnictwie powodują, że nowe zjawiska nie mieszczą się w dawnych kategoriach - wynika z raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej. Tymczasem bez śledzenia nawet drobnych zmian, nie da się określić trendów i najbardziej korzystnych rozwiązań, a przewidywanie przyszłości to jedno z zadań wiążących się z mieszkalnictwem.
- Mieszkania stanowią coraz bardziej istotną część wszystkich zabudowań. Ważne staje się nie tylko budowanie nowych, ale i utrzymanie istniejącego zasobu w dobrym stanie.
- Cyfryzacja zachodząca na różnych poziomach administracji i w przedsiębiorstwach, zmiany związane z ogrzewaniem domów, ochroną powietrza, wód i podnoszeniem jakości miejsc zamieszkiwania - to ciągłe wyzwania i okazje do odnalezienia tego, co najlepiej będzie opisywało aktualną sytuację w mieszkalnictwie.
- W opracowaniu Obserwatorium Polityki Miejskiej (OPM) wskazano, że w kilku obszarach potrzebna jest współpraca i dopracowanie definicji niektórych pojęć, by efektywnie zarządzać i planować rozwój tkanki mieszkaniowej.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!
KOMENTARZE1
-
mieszkaniec tbs/sim
2022-11-30 02:43:08
Bardzo ważny artykuł w kontekście ogromnych problemów w sektorze mieszkalnictwa. Niestety rynek najmu prawdopodobnie celowo nie jest monitorowany. Wypowiedzi ministrów, że koszty najmu sim/tbs będą niższe o rynkowych są pustymi frazesami - bo nie ma wiarygodnych danych dotyczących kosztów wynajmu mi... rozwiń