Partnerzy portalu

Mazowieckie: 9 osób w areszcie w zw. ze składowaniem niebezpiecznych odpadów chemicznych

  • PAP
  • 6 maja 2020 - 13:20
Do aresztu trafiło 9 osób podejrzanych m.in. o przyjmowanie, składowanie i transportowanie niebezpiecznych odpadów chemicznych - poinformowała w środę rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie mł. asp. Agnieszka Dzik.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W ubiegłym tygodniu policjanci z Sochaczewa wraz z inspektorami ochrony środowiska i strażakami ujawnili nielegalne składowisko odpadów w Jasieńcu w gm. Rybno (pow. sochaczewski).
  • Pojemniki znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych i sadu.
  • Zabezpieczono w sumie około 1,5 mln litrów odpadów.

"W dwóch magazynowych halach i na świeżym powietrzu znaleziono ponad 1800 palet, na których stały mausery o pojemności 1000 litrów oraz czteropaki 200-litrowych beczek wypełnionych nieznaną substancją" - przekazała rzeczniczka.

Policjanci zatrzymali właścicieli posesji: 50-letnią kobietę i jej 27-letniego syna. Mężczyzna na widok funkcjonariuszy wszedł na dach budynku i próbował uciekać. Po pościgu został zatrzymany i trafił do aresztu. Wobec kobiety prokurator zastosował dozór policyjny.

28 kwietnia śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa. W kolejnych dniach ustalono następne nielegalne składowiska odpadów i zatrzymano kilkanaście osób. "Są one podejrzane o m.in. o transportowanie, przyjmowanie i składowanie niebezpiecznych odpadów chemicznych w niewłaściwych warunkach i w taki sposób, że mogło to stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, wpływać istotnie na obniżenie jakości wody, powietrza, ziemi lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym" - zaznaczyła mł. asp. Dzik.

"Po zakończeniu czynności związanych z przedstawieniem zarzutów i przesłuchaniu podejrzanych, prokuratorzy niezwłocznie kierowali do właściwych miejscowo sądów wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania" - poinformowała w komunikacie prasowym Prokuratura Okręgowa w Płocku. W sumie do aresztu trafiło 9 osób.

Według śledczych sprawa ma charakter rozwojowy. "Policjanci i prokuratorzy cały czas pracują nad ustalaniem kolejnych składowisk niebezpiecznych odpadów i zatrzymaniem osób, które brały udział w przestępczym procederze" - powiedziała mł. asp. Dzik.

Na postawie wstępnych wyników badań próbek pobranych w Jasieńcu ustalono, że gromadzono tam łatwopalne i toksyczne substancje. Pojemniki były zaś przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Dokładny skład zabezpieczonych substancji określą biegli.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!