Partnerzy portalu

Miasta nie chcą instytucji, która będzie im narzucać, jak realizować lokalne zadania

Zarząd ZMP nie zgadza się na tworzenie kolejnej, centralnej instytucji rządowej, która będzie arbitralnie narzucać samorządom, jak należy realizować zadania lokalne i zmuszać je do dopłacania do lokalnej gospodarki odpadami.
  • Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gmin. 
  • Nadzór nad legalnością działań organów gminy nad tym zadaniem sprawują konstytucyjne organy nadzoru wyspecjalizowane w sprawach finansowych - regionalne izby obrachunkowe.
  • Działalność uchwałodawcza gmin w tym zakresie podlega także kontroli pod względem legalności, sprawowanej przez sądy administracyjne.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE2

  • Idi 2023-06-05 08:52:16
    Rozbudujmy ten pomysł. Niech powstanie organ regulacyjny stawki da całej Polski, ale pod warunkiem ,że przestanie to być zadanie własne gmin. Niech ten twór również zajmie się budową instalacji uwzględniającej najlepszą możliwą technologię i będzie odpowiedziana za osiągnięcie wymaganych poziomów re...cyklingu. Będzie pięknie. Właściciel każdej nieruchomości niech płaci odpowiednią kwotę do jakiejś ogólnopolskiej organizacji która się wszystkim zajmie, nie tylko regulowaniem ceny. Problem jest bardziej złożony niż tylko "różne ceny" na terenie kraju.  rozwiń
  • Jolantaa.p 2023-06-03 16:10:45
    Odpady to wielki problem..Czy jednorodny, jednakowy wszędzie ? Nie ! Dlatego centralne zarządzanie to absurd i kolejna paranoja. Demokracja umiera.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!