Partnerzy portalu

Mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnościami na Podlasiu

Kilkanaście osób z niepełnosprawnościami będzie mogło korzystać z mieszkań chronionych, które powstaną w powiecie sokólskim i gminie Giby. Samorządy otrzymały wsparcie z programu "Za życiem".
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Program "Za życiem" nadzoruje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W tym roku dotację z tego programu na powstanie tzw. mieszkań chronionych otrzymał w Podlaskiem powiat sokólski i gmina Giby. 

Program "Za życiem" ma wspierać już istniejące programy i rozszerzać ich zakres

Jak mówił przed podpisaniem umów wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, jednym z celów rządu jest zrównoważony rozwój społeczny. "Stąd też tak duży nacisk był i jest, i będzie kładziony na to, żeby dostrzegać te osoby ze szczególnymi potrzebami, żeby te osoby na różnych polach wspierać" - mówił wojewoda. Dodał, że w tym celu powstał m.in. program "Za życiem", który - jak mówił Paszkowski - ma wspierać już istniejące programy i rozszerzać ich zakres, by wspierać rodziny, opiekunów osób z niepełnosprawnościami, a także same osoby niepełnosprawne.

Paszkowski wskazał też, że piątkowa konferencja odbywa się w obiekcie w Krynkach, w którym dzięki dotacji z programu "Za życiem" powstały mieszkania chronione i treningowe dla 11 osób. "Są to mieszkania dedykowane dla osób potrzebujących, niepełnosprawnych, ewentualnie z zaburzeniami psychicznymi, osobom, które opuszczają różnego rodzaju obiekty opiekuńcze i tutaj te osoby będą nabywały umiejętności" - mówił wojewoda.

Paszkowski powiedział, że na terenie województwa podlaskiego jest 25 takich obiektów, w których znajdują się miejsca dla ponad 70 osób. "Biorąc pod uwagę liczbę potrzebujących osób, to nie jest jeszcze liczba satysfakcjonująca" - podkreślił wojewoda i zaznaczył, że chodzi tu o obiekty prowadzone przez samorządy. Dlatego - jak dodał - cieszy fakt, że będą powstawały kolejne takie miejsce w powiecie sokólskim a także w gminie Giby.

Mieszkania chronione w budynku po byłej szkole

W powiecie sokólskim kolejne mieszkanie chronione treningowe przeznaczone dla siedmiu osób powstanie w miejscowości Sieruciowce. Jak poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki, mieszkanie powstanie w budynku po byłej szkole podstawowej, a powiat otrzymał na ten cel ponad 2,5 mln zł.

Natomiast w Karolinie, w gminie Giby, powstanie mieszkanie chronione treningowe dla dwóch osób. Gmina otrzymała na ten cel 160 tys. zł dofinansowania. Mieszkanie powstanie w budynku po byłej szkole, gdzie znajdują się także utworzone przez gminę mieszkania, w których mieszkają repatrianci z Kazachstanu.

Podczas spotkania powiat sokólski podpisał też umowę na inny projekt w ramach programu "Za życie". W miejscowości Suchowola zostanie utworzony dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Dom powstanie na poddaszu szkoły w tej miejscowości, będzie tam 26 miejsc. Powiat na tę inwestycję otrzymał ponad 1,5 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!