Partnerzy portalu

Mieszkania socjalne w budynku straży granicznej. Trochę to trwało, ale się udało

Zakończyła się budowa prawie trzydziestu mieszkań w przygranicznym Rosówku. To była najbardziej pechowa inwestycja gminna i zakończona z ponad dwuletnim opóźnieniem. Obecnie budynek byłej straży granicznej jest już podłączony do sieci energetycznej i mogą się wprowadzać pierwsi najemcy. Umowy w urzędzie gminy podpisywane są od 4 lipca.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Inwestycja gminna rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku i już na początku pojawiły się problemy z utrzymaniem terminowości prac. W wyniku ogłoszonego przetargu zadanie budowy mieszkań za kwotę 1,4 mln zł powierzono Przedsiębiorstwu "KPRB" ze Stargardu Szczecińskiego. W trakcie budowy okazało się, że wykonawca ma kłopoty. Na placu budowy zmieniały się kolejne ekipy albo przez długie tygodnie nic się nie działo. Ostatecznie Kołbaskowo rozwiązało umowę z KPRB i rozpoczęło inwentaryzację rozpoczętej przebudowy.

Zadanie zostało wznowione na początku 2015 roku. Ogłoszono kolejny przetarg, który tym razem wygrała firma IBI Sp. z o.o. ze Szczecina, która miała do końca roku zakończyć inwestycje. Tym razem pojawiły się problemy energetyczne w Rosówku. Dostawca energii nie mógł zapewnić odpowiedniego zapotrzebowania mocy dla całego budynku i oddanie mieszkań przedłużyło się o kolejne miesiące. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzili się tam pierwsi lokatorzy.

Budynek po straży granicznej w Rosówku ma prawie sto metrów długości. Na parterze jest 29 lokali mieszkalnych o powierzchni 1000m2 oraz 6 wejść. Jest także lokal dla niepełnosprawnych oraz odpowiedni podjazd dla osób na wózkach. W podpiwniczonej części budynku mieści się kotłownia, wózkarnia, suszarnia i inne pomieszczenia gospodarcze.

Zapotrzebowanie na mieszkania socjalne w gminie jest bardzo duże. Kiedy przydzielano 24 lokale w budynku po byłej jednostce wojskowej - podań było sześć razy więcej. Zapewnienie takich lokali jest zadaniem własnym gminy. Przysługują one osobom o niskich dochodach, które nie były w stanie utrzymać finansowo swojego dotychczasowego lokum lub nie posiadają żadnego tytułu do lokalu mieszkalnego. Przy przebudowie budynku po służbach granicznych w Rosówku gmina Kołbaskowo skorzystała z dofinansowania z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!