Partner portalu

Mieszkanie plus: Kryteria przyznawania mieszkania. Kto ma pierwszeństwo?

Są dwa najważniejsze kryteria przyznawania mieszkania z programu Mieszkanie plus - pierwsze obejmuje te osoby, które ucierpiały wskutek żywiołu, drugie dotyczy osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

• Zgodnie z ustawą są dwa najważniejsze kryteria przyznawania prawa do wynajmu mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

• W programie Mieszkanie plus przewidzieliśmy pierwszeństwo dla osób poszkodowanych wskutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

• Pierwszych 186 mieszkań w ramach programu realizowanego przez BGKN zostanie oddanych do użytkowania w czerwcu 2018 roku w Białej Podlaskiej.

Jak mówił Żuchowski, zgodnie z ustawą są dwa "najważniejsze" kryteria przyznawania prawa do wynajmu mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. "Pierwsze kryterium obejmuje te osoby, które ucierpiały wskutek żywiołu" - wyjaśnił.

"Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie z punktu widzenia obecnej sytuacji i działania niszczycielskiego żywiołu, który dotknął mieszkańców kilku województw naszego kraju. Mam nadzieję, że na terenach dotkniętych przez nawałnice we współpracy z samorządami i przedsiębiorcami uda się takie inwestycje wkrótce zrealizować" - dodał.

Z kolei drugie kryterium dotyczy osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

W drugim przypadku - jak tłumaczył - chodzi o osoby, które zostały wywłaszczone w wyniku budowy drogi, czy linii energetycznej. Podkreślił, że nie chodzi tu o ludzi dotkniętych reprywatyzacją.

Czytaj też: Mieszkanie Plus: Najemcy będą podpisywali umowę najmu instytucjonalnego

"Dzisiaj musimy czasami powiedzieć Człowieku, budujemy drogę, musisz się wyprowadzić. W takim przypadku proponujemy określoną kwotę pieniędzy odpowiadającą wartości nieruchomości i rekompensującą finansowo tę stratę" - tłumaczył Żuchowski.

"W wielu przypadkach oznacza to jednak oferowanie pozornie znacznych środków finansowych, przy jednoczesnym pozbawieniu źródła utrzymania (np. gospodarstwa rolnego). W konsekwencji prowadzi to do tego, że osoby wywłaszczone, w dłużej perspektywie czasowej, mogą mieć problemy z utrzymaniem dotychczasowego standardu życia, a w przypadku zużycia otrzymanych środków finansowych - ze znalezieniem źródła utrzymania.

"Dzięki rozwiązaniom wprowadzanym przepisami ustawy o KZN, taka osoba nie tylko będzie mogła otrzymać, w miejsce odszkodowania, tj. środków pieniężnych, nieruchomość odpowiadającą wartości nieruchomości wywłaszczanej, w tym mieszkanie lub nieruchomość budynkową, ale także będzie miała pierwszeństwo przy ubieganiu się o najem mieszkania o czynszu normowanym w programie Mieszkanie plus" - poinformował Żuchowski.

"Jeśli należne odszkodowanie będzie większe niż wartość nieruchomości oferowanej w zamian za nieruchomość wywłaszczaną - osoba taka resztę pieniędzy otrzyma na swoje konto" - stwierdził.

Program Mieszkanie Plus składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej, której zasady określa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku sierpnia ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

W części komercyjnej przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys., mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł.

Pierwszych 186 mieszkań w ramach programu realizowanego przez BGKN zostanie oddanych do użytkowania w czerwcu 2018 roku w Białej Podlaskiej. W połowie lipca było tam 740 chętnych na Mieszkanie Plus.

Zobacz naszą najnowszą "Rządową ławę". Adam Sierak rozmawia z Piotrem Uścińskim, wiceministrem rozwoju i technologii

 

Zobacz nasze najnowsze 1x1 z Jerzym Polaczkiem z PiS. Czy województwo straci wpływ na ważny port lotniczy?

 
KOMENTARZE1

  • eugeniusz 2017-08-24 23:36:18
    Dlaczego PKP tak chwali się uczestnictwem w programie, poprzez przekazanie części nieruchomości, które i tak otrzymało nieodpłatnie od Państwa? Dlaczego te same PKP blokuje możliwość przekształcenia mieszkań na odrębną własność, skoro te mieszkania zostały wybudowane na podstawie przepisów wydanych... przez te same Państwo, czyli musiała być wydana zgoda na budowę, a KTOŚ kazał sobie na podstawie przepisów tego samego Państwa, zażyczył zapłacić rynkową cenę za te mieszkania? Czy prawdą jest, że bank kredytujący, uczestnik dużego programu mieszkaniowego z początku lat 90-tych (też ok. 2 mld), "zarobił" na tym prawie 100 razy więcej?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!