Partner portalu

PARTNER SERWISU

Miliony ludzi bez kanalizacji. Czy pomoże Krajowy Plan Odbudowy?

W maju 2020 roku Komisja Europejska zwróciła Polsce uwagę na uchybienia w realizacji przepisów dotyczących oczyszczania ścieków komunalnych, grożąc gigantycznymi karami. Chodzi tu m.in. o zaniedbania na obszarach niezurbanizowanych. Dziś bez dostępu do sieci kanalizacyjnej żyje w Polsce ponad 8 milionów osób. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że rozmowy wciąż sie toczą, a szansę na poprawę sytuacji upatruje m.in. w Krajowym Planie Odbudowy.
 • Dostęp do sieci kanalizacyjnych i zbiorczych oczyszczalni ścieków pod koniec 2018 r. miało około 42 proc. ludności wiejskiej. Brakuje ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, co znaczy, że nie wiadomo, co dzieje się ze ściekami na wsi w skali kraju.
 • Same szamba i zbiorniki na nieczystości oraz przydomowe oczyszczalnie starszego typu często nie spełniają norm, a kontrole ich szczelności należą do rzadkości.
 • Ministerstwo Infrastruktury zapewnia jednak, że środki na inwestycje na obszarach niezurbanizowanych są i wymienia ich źródła: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, program Polski Ład, Krajowy Programu Odbudowy i Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE4

 • issa 2022-06-18 14:32:32
  Do ant: do Warszawy włączono duże obszary wiejskie (z powodów finansowych, bo zabrano kasę samorządom), które kiedyś Warszawą nie były. Tak że mówienie o "Warszawie" w tym przypadku, jest dużym naduzyciem. To po prostu podmiejskie wiochy, po ktorych nadal jeżdżą furmanki.
 • Lubusz 2021-10-14 19:24:58
  "Brakuje ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków." Te informacje posiadają samorządy. Prosta logika Ilość budynków mieszkalnych(każdy ma szambo lub przyłącze do kanalizacji) we wsi, minus ilość podłaczonych do kanalizy i prosta sprawa. Ilość przydomowych ...oczyszczalni także jest wiadoma bo na każdą wymagane jest pozwolenie na budowę. Każdy powiatowy wydział budownictwa ma taką wiedzę.  rozwiń
 • Lubusz 2021-10-14 19:22:13
  Do ant: Nie wiem czy te wywożenie ścieków na pola to jest aktualny temat czy to pozostało w pamięci z lat 90tych, dziś już nie widać "szmbiarek" na polach. Każdy bierze fakturę bo gminy sprawdzają czy się wywozi czy nie. Firmy też są sprawdzane ile pobierają ile oddają do oczyszczalni. Pro...blem jest raczej w szambach bez dna, gdzie nieczystości siąkną do wód gruntowych do studni itp.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!