Partnerzy portalu

Moje Ciepło wystartuje w 2022 r. Nawet 21 tys. zł dofinansowania do pomp ciepła

Prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2022 r. wystartuje nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zainteresowani montażem ekologicznych źródeł ciepła będą mogli sięgnąć po dofinansowanie na pompy ciepła. Dostępność programu będzie jednak ograniczona, bo zasady, na których można będzie sięgnąć po pieniądze, będą bardzo restrykcyjne.
 • Moje Ciepło to program, który będzie oferował dotacje do pomp ciepła, ale jedynie w nowo budowanych domach.
 • Zgodnie z jego założeniami na inwestycję w to ekologiczne  źródło ciepła można będzie otrzymać nawet 21 tys. zł wsparcia.
 • Pieniądze na program miałyby pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego - nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji CO2.

Pierwotnie Unia Europejska odrzuciła wniosek NFOŚiGW, gdyż w unijnej dyrektywie ETS nie wpisano wymiany źródeł ciepła jako priorytetu dla pieniędzy z tego funduszu. Po uzupełnieniu dokumentów złożono w tej sprawie kolejny wniosek. 

- Projekt programu i plan wdrażania programu priorytetowego Moje Ciepło został przyjęty przez zarząd NFOŚiGW 9 sierpnia, a minister klimatu i środowiska zaopiniował go pozytywnie. Złożony został wniosek o dofinansowanie programu z Funduszu Modernizacyjnego. Obecnie oczekujemy na posiedzenie Komitetu Inwestycyjnego, które jest zaplanowane na 26 października 2021 r. Po ustaleniach tego gremium NFOŚiGW będzie miał wiedzę, czy na realizację programu Moje Ciepło uzyska środki finansowe z Funduszu Modernizacyjnego - wyjaśnia Sławomir Kmiecik z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj też: Geotermia i gruntowe pompy ciepła szansą dla transformacji energetycznej

Na tę chwilę nie wiadomo, jaki będzie budżet programu. Wiadomo jednak, że zakłada dotację na poziomie do 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. W zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, dofinansowanie wyniesie nie więcej niż 21 tys. zł, a uzyskanie dofinansowania rzeczywiście będzie uzależnione od stanu technicznego budynków.

Kto skorzysta z Mojego Ciepła?

Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli (odbiorcy końcowi) nowych budynków jednorodzinnych i dotyczyć będzie zakupu oraz montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. 

W przypadku już istniejących domów ich właściciele, chcąc wymienić istniejące źródło ciepła na pompę, mogą skorzystać z dofinansowania dostępnego w ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze".

Jednak, jak zauważa posłanka Krystyna Skowrońska, nie oznacza to, że na dofinansowanie mogą liczyć wszyscy zainteresowani, budynki muszą spełniać bowiem określone kryteria - bardziej wyśrubowane niż te, na które wskazują warunki techniczne z 2021 roku, powszechnie określane mianem WT2021.

"Według WT2021 wymaga się, by współczynnik energii pierwotnej danego budynku nie przekraczał 70 kWh/mkw rocznie. Natomiast dofinansowanie z programu Moje Ciepło otrzymają jednak wyłącznie właściciele budynków, których współczynnik energii pierwotnej wynosi co najwyżej 63 kWh/mkw. W kolejnych latach wymogi mają być jeszcze bardziej restrykcyjne i wymagane będzie EP na poziomie maksymalnie 55 kWh/mkw rocznie. Oznacza to, że wiele osób zainteresowanych projektem nie będzie mogło z niego skorzystać" - wskazuje parlamentarzystka. 

Czytaj też: Ciepłownictwo czeka na zmiany. Bez tego sytuacja będzie się pogarszać

I dopytuje w poselskiej interpelacji, czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmodyfikować program "Moje Ciepło", wprowadzając między innymi możliwość skorzystania z niego dla osób, które budują dom zgodnie z warunkami WT2021 oraz jaka wielkość środków będzie przeznaczona na realizację programu. 

Jak przyznaje Sławomir Kmiecik, rzeczywiście będzie to uzależnione od stanu technicznego budynku. 

- WT 2021 wymaga osiągnięcia minimum 70 kWh/mkw*rok dla budynku, jednak na potrzeby dofinansowania mają obowiązywać wymogi techniczne bardziej restrykcyjne. W dokumentach, które zostały przesłane przez NFOŚiGW do Komitetu Inwestycyjnego, przyjęto założenie, że w pierwszym (przejściowym) roku funkcjonowania programu Moje Ciepło będzie obowiązywać wymóg EP minimum 63 kWh/mkw*rok dla budynku, w kolejnych latach natomiast wymóg ten ma wynosić minimum 55 kWh/mkw*rok dla budynku - wyjaśnia.

Współczynnik EP określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej. Pod tym parametrem kryje się wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz na produkcję ciepłej wody użytkowej.

Niski współczynnik świadczy o wyposażeniu domu w systemy ochraniające środowisko naturalne i wykorzystujące OZE. Aby obiekt mógł osiągnąć taki współczynnik i jednocześnie spełnić wymogi wskazane w Warunkach Technicznych, musi w jak największym stopniu wykorzystać źródła energii, które mają niewielki współczynnik nakładu energii.

Zainteresowanie pompami ciepła rośnie

Obecnie jest możliwość dofinansowania do pomp ciepła w Czystym Powietrzu. Jakie jest zainteresowanie tym źródłem ciepła wśród beneficjentów?

Przeanalizowaliśmy na podstawie comiesięcznego zestawienia wniosków publikowane na oficjalnej stronie programu. Wynika z nich, że od maja 2020 r., kiedy to wystartowała nowa odsłona Czystego Powietrza, zainteresowanie montażem pomp ciepła wzrosło. Skupmy się jednak na bieżącym roku. 

W styczniu złożono w sumie 7331 wniosków, z czego podpisano 5767 umów. Najwięcej wniosków dotyczy kotłów gazowych kondensacyjnych (3459), kotłów na biomasę (1272) oraz węglowych (1203). Czwartym źródłem ciepła, które cieszyło się największym zainteresowaniem beneficjentów, stały się pompy ciepła (993 wnioski).

Źródło: Czyste Powietrze
Źródło: Czyste Powietrze

W lutym łączna liczba złożonych wniosków to 9326, a liczba podpisanych umów - 6499. Choć zmieniła się liczna wniosków, to układ sił pozostaje ten sam, co miesiąc wcześniej.

Największa liczba wniosków dotyczy kotłów gazowych kondensacyjnych (4191), kotłów na biomasę (1715) oraz węglowych (1538). Tuż za nimi plasują się pompy ciepła (1275).

Źródło: Czyste Powietrze
Źródło: Czyste Powietrze

Marzec przyniósł wzrost liczby wniosków zarówno w całym programie, jak i o dofinansowanie pomp ciepła. Łączna liczba wniosków to 13229, z czego 5895 na kotły gazowe, 2538 na kotły na biomasę, 2154 na węgiel i 1981 na pompy ciepła. 

Źródło: Czyste Powietrze
Źródło: Czyste Powietrze

Kolejne miesiące to kolejne wzrosty zainteresowania pompami ciepła z rekordowym czerwcem (2677). O dofinansowanie na kotły gazowe aplikowało wówczas 8174 beneficjentów, na kotły węglowe 3180, na biomasę - 2647. 

Źródło: Czyste Powietrze
Źródło: Czyste Powietrze

Kolejne miesiące - lipiec i sierpień - to spadki liczby wniosków o dofinansowanie pomp ciepła. W lipcu było ich 2418. W sierpniu wniosków było 2492, czyli dokładnie tyle samo, jak przy aplikacji o dofinansowanie kotła węglowego. 

Źródło: Czyste Powietrze
Źródło: Czyste Powietrze

W sumie od uruchomienia programu, czyli od września 2018 r. do końca sierpnia 2021 r., udział wniosków składanych na pompę ciepła wyniósł 13,8 proc. Największym zainteresowaniem cieszyły się kotły kondensacyjne gazowe (45,06 proc.), kotły na biomasę (19,6 proc.) oraz kotły węglowe (16,13 proc.).

Według Port PC w nowych budynkach jednorodzinnych, szczególnie w obszarach miejskich i podmiejskich, pompy ciepła stały się technologią pierwszego wyboru, a trend ten pogłębi się. 

W 2020 r. sprzedano w Polsce blisko pięciokrotnie więcej pomp ciepła typu powietrze/woda niż w 2017 r., a w stosunku do poziomu sprzedaży z 2011 roku - nawet 32-krotnie więcej. Liczba sprzedanych pomp ciepła do ogrzewania budynków w 2020 r. w Polsce po raz pierwszy przekroczyła liczbę sprzedanych kotłów węglowych.

Czytaj też: Pompy ciepła przegoniły węgiel

- Głównym elementem, wpływającym na tak istotne wzrosty sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda jest większa dostępność, atrakcyjność oraz wzrost zaufania do tej technologii - zarówno u użytkowników, jak i instalatorów. Koszty zakupu tych urządzeń są też wyraźnie niższe niż jeszcze np. trzy lata temu. Na popyt wpływa także rosnące zainteresowanie inwestorów bezemisyjnymi systemami grzewczymi. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie powoduje żadnej tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza - komentuje Paweł Lachman, prezes Port PC.

KOMENTARZE4

 • M&M 2021-10-27 21:05:15
  Do Tomasz: Bo to się kalkuluje w nowych domach z ogrzewaniem podłogowym i/lub ściennym. Bardzo dobrze izolowanym i jeszcze jak ktoś posiada system rekuperacji to już bajka. Wtedy grzanie PC ma jak najbardziej sens i wcale nie wychodzi drożej od gazu czy groszku.
 • Tomasz 2021-10-27 18:46:02
  Do Proste: Jak za darmo???? Pompa kosztuje nie małe pieniądze wcześniej była jeszcze droższa, a napędzana jest zajebiście drogą energią elektryczną. Po zmianie systemu rozliczeń z PV jej montaż będzie samobójstwem ekonomicznym
 • Proste 2021-10-27 15:40:02
  Do Szczery: Chcieli to mają. Dlaczego frajerami?Spelnili swoje marzenia o ogrzewaniu za darmo.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!