Partnerzy portalu

MŚ: W Polsce w 2017 r. większość gmin osiągnęła wymagany poziom recyklingu odpadów

 • PAP/JS
 • Opublikowano: 3 października 2018 - 16:01 | Zaktualizowano: 3 października 2018 - 20:20
96 proc. gmin w Polsce osiągnęła wymagany w 2017 r., czyli 20 proc. poziom recyklingu odpadów - poinformował resort środowiska. Niedawno KE oświadczyła, że 14 państw UE, w tym Polska, może nie osiągnąć wymaganego w 2020 r. 50-proc. poziomu recyklingu odpadów.
 • Resort zaznaczył, że osiągany przez Polskę poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych sukcesywnie rośnie z roku na rok.
 • Pod koniec września Komisja Europejska oświadczyła, że 14 państw członkowskich UE, w tym Polska, jest zagrożonych niespełnieniem unijnego celu dotyczącego recyklingu odpadów komunalnych do 2020 roku, czyli 50 proc. poziomem recyklingu odpadów komunalnych.
 • "Większość gmin Polski osiągnęło wymagany poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. W 2017 r. 96 proc. gmin osiągnęło wymagany poziom (20 proc.)" - przekazał resort w przekazanym oświadczeniu.

Rozporządzenie Ministra Środowiska określa, że w 2018 roku gminy mają osiągnąć 30 proc. poziom recyklingu, a w 2019 r. 40 proc. Zgodnie z prawem unijnym w 2020 roku ta wartość ma wynieść 50 proc. W kolejnych latach odsetek poddawanych recyklingowi odpadów będzie rósł jeszcze bardziej. Do 2025 roku państwa członkowskie Wspólnoty będą musiały poddawać recyklingowi 55 proc. odpadów, do 2030 - 60 proc., a do 2035 r. - 65 proc.

"Mając na uwadze konieczność osiągania wymaganych poziomów w zakresie recyklingu odpadów MŚ podjęło dotychczas liczne działania legislacyjne celem podwyższenia jakości surowców do recyklingu, takie jak wprowadzenie w całym kraju jednolitych standardów selektywnego zbierania odpadów komunalnych czy podwyższenie stawek opłat za składowanie odpadów co ma się przyczynić do zmniejszenia ilości odpadów kierowanych na składowiska, które mogą być poddane procesom recyklingu" - podkreślił resort.

Czytaj też: Kogeneracja rozwiąże problemy z alternatywnymi paliwami z odpadów (RDF)? Ciepłownie mocno zainteresowane

Dodano, że ponadto sprawozdawczością zostały objęte punkty skupu surowców wtórnych działające na terenach gmin, które również przyjmują odpady komunalne pochodzące od mieszkańców oraz inne podmioty zbierające odpady komunalne. "Jest to ułatwienie wliczania przez gminy odpadów komunalnych przekazanych m.in. do punktów skupu surowców wtórnych, a później poddanych przetwarzaniu, do osiągniętych poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia" - oceniono.

Resort zaznaczył, że osiągany przez Polskę poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych sukcesywnie rośnie z roku na rok. "Minister Środowiska zdaje sobie sprawę z wyzwania, jakie stoi przed Polską, jednak spodziewa się osiągania coraz wyższych poziomów, będących efektem wprowadzonych przepisów prawa oraz zaangażowania w ten proces gmin" - podsumowano.

Pod koniec września Komisja Europejska oświadczyła, że 14 państw członkowskich UE, w tym Polska, jest zagrożonych niespełnieniem unijnego celu dotyczącego recyklingu odpadów komunalnych do 2020 roku, czyli 50 proc. poziomem recyklingu odpadów komunalnych. Wśród czternastki, oprócz Polski znalazły się: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Grecja, Węgry, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Hiszpania.

Komisja jednocześnie poinformowała, że ma zamiar zorganizować wizyty kontrolne na wysokim szczeblu w państwach członkowskich, które nie są w stanie zrealizować celu dotyczącego odpadów komunalnych na 2020 r.

W 2016 r. na jednego obywatela UE przypadało średnio 480 kg odpadów komunalnych, z czego 46 proc. zostało poddanych recyklingowi lub kompostowaniu. Odpady komunalne stanowią jedynie około 10 proc. wszystkich odpadów wytwarzanych w UE, ale jest to jeden z najbardziej złożonych problemów m.in. ze względu na zróżnicowany skład. Wyzwaniem jest recykling tworzyw sztucznych, ponieważ tylko 40 proc. opakowań z tworzyw sztucznych poddaje się recyklingowi.

KOMENTARZE2

 • I to nie jest ostatnie sł 2018-10-05 15:11:20
  Polska doskonale radzi sobie z odpadami - deponujemy na składowiskach 80 procent odpadów - a takie Niemcy czy Holandia jedynie 5 procent - widać więc ile mają do odrobienia aby nas dogonić!
 • Ściema na potęgę 2018-10-04 08:38:19
  Na składowiska trafiają jedynie gruzy i popioły - pliki.portalsamorzadowy.pl/i/12/50/20/125020_r0_940.jpg

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!