Partnerzy portalu

MZK z Oświęcimia sfinalizowało zakup 20 autobusów. Część jest hybrydowa

Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu sfinalizował wymianę blisko połowy swojego taboru. Ostatnie trzy z 20 zakupionych autobusów dotarły już do przewoźnika – poinformowała rzeczniczka oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień. Właścicielem MZK jest samorząd miasta.

Spółka zakupiła 19 niskopodłogowych autobusów oraz niewielkiego busa. Siedem z nich ma napęd hybrydowy, a pozostałe silniki spalinowe, które spełniają normy czystości spalin Euro6.

- Realizacja umowy, która opiewała na 21 mln zł, trwała dwa lata. MZK pozyskał na zakup autobusów blisko 18 mln zł z funduszy unijnych, co stanowi 85 proc. kosztów. Resztę wyłożył z własnych pieniędzy - podała Kwiecień.

Rzeczniczka dodała, że autobusy są klimatyzowane oraz wyposażone w wi-fi i ładowarki do urządzeń mobilnych.

- Są też bardzo ekologiczne, dzięki czemu przyczynią się do zmniejszenia problemu zanieczyszczonego powietrza w okolicy. W środku są biletomaty, wysuwana platforma dla wózków inwalidzkich i monitoring. O kolejnych przystankach informują nie tylko komunikaty głosowe wewnątrz i na zewnątrz autobusu, ale też znajdujące się w środku monitory LCD, na których wyświetla się trasa jazdy - powiedziała Kwiecień.

Autobusy służą nie tylko oświęcimianom, ale też mieszkańcom gmin: Oświęcim, Brzeszcze, Chełmek i części Libiąża.

Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu przewozi rocznie blisko 100 tys. osób. Dysponuje 48 autobusami, które rocznie pokonują 2,4 mln km.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!