Partnerzy portalu

Na dachu centrali PGNiG powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 50 kW

  • PAP
  • 2 lipca 2020 - 11:54
PGNiG planuje wybudować w wakacje pilotażową instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 50 kW na dachu warszawskiej centrali - podała w czwartek spółka. Dodała, że to jeden z elementów działań PGNiG w rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Wybraliśmy właśnie wykonawcę pierwszej instalacji OZE, która powstanie na dachu jednego z budynków naszej siedziby głównej w Warszawie. A to dopiero początek" - oświadczył, cytowany a komunikacie spółki, prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Wykonawcą została firma ML System - polski producent modułów fotowoltaicznych i lider branży BIPV.

Kwieciński przypomniał, że w ostatnich tygodniach przedstawiono plany Grupy Kapitałowej PGNiG związane ze zwrotem w kierunku rozwoju segmentu zielonej energii.

"Nasz zielony zwrot zaczynamy od siebie - od działań wewnętrznych. Docelowo chcemy wykorzystać, pod instalację paneli fotowoltaicznych, grunty i dachy w całej Grupie Kapitałowej" - podkreślił wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński.

Jak zaznaczył, na terenach należących do GK PGNiG zidentyfikowano ponad 60 ha gruntów i ok. 125 tys. m kw. powierzchni dachowej pod instalację fotowoltaiki. "Szacujemy, że na tym obszarze zainstalujemy 40 MW mocy" - dodał Sekściński.

PGNiG deklaruje, że w ciągu najbliższych kilku lat zamierza przeznaczyć do 4 mld zł na zbudowanie segmentu OZE. Docelowo, pozwoli to osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW. Tzw. zielony zwrot PGNiG obejmować ma także rozwój takich paliw alternatywnych, jak wodór i biometan.

W tym obszarze trwają m.in. zaawansowane prace dotyczące budowy badawczej stacji tankowania pojazdów wodorem. Pierwszy taki obiekt powstanie na warszawskiej Woli, a termin oddania go do użytku to październik 2021 r. - podkreśliło PGNiG.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!