Partner portalu

Na lotnisku w Pyrzowicach znów działa system ILS

  • PAP
  • 18 września 2014 - 11:46
Na podkatowickim lotnisku w Pyrzowicach znów działa system ILS, wspomagający naprowadzanie samolotów w trudnych warunkach. System był wyłączony od kwietnia w związku z budową nowej drogi startowej.

Informację o ponownym uruchomieniu ILS przekazał Piotr Adamczyk z działu komunikacji i promocji portu.

ILS nie działał przez kilka miesięcy, ponieważ antena systemu do tej instalacji znajdowała się w miejscu budowy nowej drogi startowej. Trzeba ją było przenieść w inne miejsce.

"Po dokładnej analizie system został wyłączony w momencie, w którym w Katowice Airport, zgodnie z długoletnimi, historycznymi danymi meteorologicznymi, złe warunki atmosferyczne występują najrzadziej" - wskazał Adamczyk.

Czytaj też:  Ponad 23 km kw. obszaru ograniczonego użytkowania dla Pyrzowic

Zainstalowany na podkatowickim lotnisku ILS pierwszej kategorii umożliwia samolotom lądowanie przy widzialności pionowej nie mniejszej niż 60 metrów i minimalnej widzialności wzdłuż drogi startowej wynoszącej 550 metrów.

W 2016 roku załogi samolotów lądujących w Katowice Airport, już na nowej drodze startowej, będą mogły korzystać z systemu ILS kategorii drugiej, dzięki któremu można lądować, gdy podstawa chmur nie jest mniejsza niż 30 metrów nad ziemią, a widzialność wzdłuż drogi startowej wynosi minimum 300 metrów. Nowa droga startowa zostanie oddana do użytku w drugim kwartale 2015 roku.

Jak podał Adamczyk, mimo braku systemu ILS, od czerwca do końca sierpnia br. pyrzowickie lotnisko zanotowało rekordową liczbę pasażerów. W ciągu tych trzech miesięcy odprawiono na nim 1,04 mln pasażerów, o 11 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Prawie 35-procentowy wzrost zanotowano w ruchu czarterowym, w którym obsłużono ponad 556 tys. turystów.

Od początku roku lotnisko obsłużyło już 1,85 mln podróżnych, o 95 tys. więcej, niż w tym samym okresie 2013 r. Według prognoz, w 2014 r. zostanie pobity rekord odprawionych pasażerów w skali roku i będzie ich ok. 2,7 mln, w tym aż 900 tys. w ruchu czarterowym.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!