Partner portalu

Najlepiej chronią się przed powodzią

  • PAP
  • 17 czerwca 2011 - 14:35
Inwestycje za ok. 120 mln zł, mające poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w regionie prowadzi Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Informację tę przekazał dyrektor ZZMiUW, Tomasz Płowens. Zarząd do końca 2015 r. planuje przeprowadzić inwestycje za sumę 547 mln zł. - Zachodniopomorskie jest liderem w pozyskiwaniu i wydawaniu środków na inwestycje przeciwpowodziowe - powiedział wiceminister Środowiska Stanisław Gawłowski. Uczestniczył on w konferencji z okazji 65-lecia Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie oraz 20-lecia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Czytaj też: 29 mln przeciw powodzi + dwa kamienie

Płowens podkreślił, że zachodniopomorskie będzie jedynym województwem w kraju, które wykorzysta wszystkie przyznane środki unijne na gospodarkę wodną na terenach wiejskich praktycznie w połowie okresu programowania. W 2010 r. Zarząd rozpoczął inwestycje na rzece Redze za kwotę około 30 mln zł (finansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013). Zapewni to ochronę przed powodzią około 11 tys. 200 osób zamieszkujących obszar 7 tys. 123 ha. Odbudowane zostanie kolejnych 8,9 km wałów przeciwpowodziowych oraz zostanie uregulowanych 10,32 km koryta rzeki Regi.

Również za 30 mln zł z POIiŚ prowadzone jest zabezpieczanie przeciwpowodziowe doliny rzeki Parsęty w tym miast Kołobrzeg, Karlino i Białogard. Ma to zapewnić ochronę przed powodzią dla około 7,1 tys. ha terenów zamieszkałych przez około 80 tys. 200 osób (powstanie 10,9 km wałów, oraz zbiornik przeciwpowodziowy w Osówku, uregulowanych zostanie 6,3 km koryta rzeki Parsęty).

Czytaj też: Mazowsze odbudowuje się po powodzi 

Zarząd przygotowuje się do trzech kolejnych zadań, które mają zapewnić bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców terenów położonych w pobliżu rzeki Odry, Jeziora Dąbie, Zalewu Szczecińskiego (wartość około 60 mln zł), zlewni Jeziora Jamno (wartość około 57 mln zł) oraz terenów przyległych do rzeki Wieprzy, w szczególności miasta Darłowo (wartość około 45 mln zł). Zabezpieczy to przed powodzią około 100 tys. ha i około 50 tys. osób. Rozpoczęcie realizacji tych trzech inwestycji planowane jest na koniec 2011 roku.

Płowens podkreślił, że 18 mln zł wydano od 2008 r. na konserwację i utrzymanie m.in. stacji pomp odwadniających poldery, wałów przeciwpowodziowych, kanałów. W 2011 r. uzyskał kolejne 35 mln zł na ten cel.

ZZMiUW w Szczecinie realizuje zadania inwestycyjne ze środków: budżetu wojewody, Programu dla Odry-2006, funduszy unijnych - Sektorowego Programu Operacyjnego 2004-2006, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, Programu Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szef Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Andrzej Kreft powiedział, że zdobywane przez lata doświadczenie i informacje pozwoliły na przeprowadzeniu w tym roku akcji łamania lodu na Odrze, Jeziorze Dąbskim i Zalewie Szczecińskim, co uchroniło setki kilometrów kwadratowych terenów przed zalaniem.

- Niemcy mieli już opracowane plany ewakuacji - tak trudna była sytuacja. Ale dzięki największej akcji lodołamania w historii zachodniopomorskiego udało się opanować sytuację - powiedział Kreft.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!