Partner portalu

PARTNER SERWISU

Najlepszymi ekspertami od przyszłości miast są młodzi ludzie

- Nie szukajmy na siłę specjalizacji naszych miast. Przypatrujmy się natomiast dokładnie temu, co się dzieje w biznesie, jakie są preferencje na rynku pracy. Firmy doskonale wiedzą, które branże chcą rozwijać - zwraca uwagę katowicki radny Patryk Białas.
  • - Uważam, że najlepszym ekspertem od przyszłości miast w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest młode pokolenie - podkreśla Patryk Białas, radny Katowic. - Zapytajmy młodych ludzi, w jakich miastach chcą żyć - dodaje.
  • - Wiemy już, że najbardziej trwałe miejsca pracy powstają w sektorze R&D (badania i rozwój) - podkreśla samorządowiec.
  • - Zacznijmy więc dbać o to, żeby w miastach województwa śląskiego powstawały ośrodki badawczo-rozwojowe - wskazuje Białas.

Katowice odnawiają strategię rozwoju miasta

- Trwają prace nad aktualizacją Strategii rozwoju Katowic do 2030 roku. Prowadzone są konsultacje z mieszkańcami. Dokument ten będzie w istotnej mierze kontynuacją dotychczasowej strategii, jednak nieco inaczej rozkłada pewne akcenty - mówi Patryk Białas, katowicki radny, dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.

Jakie zatem są nowe pomysły na rozwój stolicy województwa śląskiego?

- Bardzo duży nacisk w aktualizowanej strategii położony jest na sprawiedliwą transformację miasta oraz jego zrównoważony rozwój - powiedział Patryk Białas podczas debaty*, dotyczącej przyszłości Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zorganizowanej przez redakcję Portalu Samorządowego.

Czytaj: Prezydent: zdarzenie w Przewodowie nie było zamierzonym atakiem na Polskę

Wskazuje, że w odnawianej strategii mocno zaznaczono kwestie związane z łagodzeniem zmian klimatu, a więc działaniami m.in. ograniczającymi emisję gazów cieplarnianych.

- Trzymam kciuki, by te zapisy utrzymały się w trakcie konsultacji społecznych. Mam też nadzieję, że będzie to w znacznym stopniu strategia mieszkańców, uwzględniająca również oczekiwania biznesu, a nie wizja wyłącznie tworzona przez urzędników - zaznaczył radny Katowic, który jest też prezesem stowarzyszenia BoMiasto.

Patryk Białas, katowicki radny, dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach (Fot. PTWP)
Patryk Białas, katowicki radny, dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach (Fot. PTWP)

Sprawiedliwa transformacja dotyczy ludzi, a nie terenu

Patryk Białas nie do końca zgadza się z opiniami części polityków, że transformacja energetyczna w Polsce sprowadza się przede wszystkim do likwidacji (między innymi) kopalń.

Katowicki radny uważa, że transformacja energetyczna polega na wytyczaniu nowych kierunków, ukazywaniu nowych opcji, których dotychczas nie dostrzegaliśmy.

- Nie zgadzam się też z tezą, że sprawiedliwa transformacja dotyczy terenów poprzemysłowych. Otóż ta transformacja obejmować ma przede wszystkim inwestycje w człowieka, a nie wyłącznie teren - dodał dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Katowicach.

Przypominał, że około 50 lat temu ludzie przyjeżdżali na Górny Śląsk głównie za pracą.

- W mojej ocenie trzeba dziś z jednej strony ponownie sprawić, aby praca czekała na ludzi, ale i - z drugiej strony - tworzyć zachęty, żeby ludzie pozostawali w Metropolii - zaznaczył.

Czytaj: Metropolia chce zatrzymać młodych. Transformacja pomoże?

Najlepszym ekspertem od przyszłości miast jest młode pokolenie

Dlatego uważa, że najlepszym ekspertem od przyszłości miast w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest młode pokolenie. Zapytajmy młodych ludzi, w jakich miastach chcą żyć - proponuje Patryk Białas.

- Zwróćmy uwagę, że obecnie najlepiej zorganizowaną grupę młodzieży - jasno, czasem bardzo stanowczo wyrażającą swoje postulaty - stanowi ogólnoświatowy ruch „Fridays for Future”, a w Polsce - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - zauważył radny Katowic. - Te osoby mówią wprost "chcemy żyć w czystych, zdrowych i bezpiecznych miastach". Dlatego właśnie trzeba między innymi postawić na rozwój dobrych szkół w Metropolii, aby oferta ośrodków akademickich w woj. śląskim była jak najbardziej atrakcyjna dla młodych ludzi - tak, by chcieli tu studiować i pracować.

Czy przyszłość miast będzie rzeczywiście kształtowana przez młode pokolenie? (Fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Czy przyszłość miast będzie rzeczywiście kształtowana przez młode pokolenie? (Fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Nie szukajmy na siłę specjalizacji miast

Zdaniem Patryka Białasa konieczne jest także inwestowanie w nowe miejsca pracy.

- Jednak nie szukajmy na siłę specjalizacji naszych miast. Przypatrujmy się natomiast dokładnie temu, co się dzieje w biznesie, jakie są preferencje na rynku. Wiemy już, że najbardziej trwałe miejsca pracy powstają w sektorze R&D (badania i rozwój) - podkreśla samorządowiec. I sumuje: - Zadbajmy o to, żeby w miastach woj. śląskiego powstawały ośrodki badawczo-rozwojowe. Natomiast to firmy mają doskonałe rozpoznanie rynku i wiedzą, na jakie kadry mogą lub chcą liczyć oraz jaki biznes zamierzają prowadzić. Mamy na Śląsku kompetencje rozwijania m.in. takich branż, jak informatyka, biotechnologia, ale też zarządzanie energetyką.

Czytaj: Gróbarczyk zaprzecza, że toruńska Geotermia zrzuca solankę do Wisły

* Wypowiedzi pochodzą z debaty „Sprawiedliwa transformacja - dokąd zmierza Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia?”, która odbyła się 15 listopada. Kolejne relacje - już wkrótce w Portalu Samorządowym.

Poniżej relacja wideo z całej dyskusji.

W debacie uczestniczyli (kolejność alfabetyczna):

  • Patryk Białas, radny Katowic, dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach, prezes stowarzyszenia BoMiasto;
  • Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii;
  • dr Jerzy Markowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu w latach 1995-1996, senator IV i V kadencji;
  • Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej;
  • Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii w latach 2015-2019;
  • dr Łukasz Trembaczowski, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
  • Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!