Partnerzy portalu

Najniższe i najwyższe stawki za odpady. Przepaść między gminami

 • pt
 • 14 stycznia 2022 - 20:00
Maksymalna stawka opłat za odbiór i zagospodarowania odpadów obowiązuje w gminie Głowno. Mieszkańcy płacą tam miesięcznie od osoby ustawowe 38,38 zł. Nie oznacza to, że mieszkańcy innych gmin nie płacą więcej, przykładowo samotna osoba w domu jednorodzinnym w Warszawie wyda 107 złotych. Jak to możliwe?
 • Gminy są coraz mocniej ograniczane we wprowadzaniu górnych stawek opłat śmieciowych.
 • Maksymalna stawka w metodzie  "od osoby", jaką mogą wprowadzić gminy, to 38,38 zł.
 • W Warszawie, gdzie obowiązuje metoda "od lokalu mieszkalnego" opłaty wynoszą 85 zł dla gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej i 107 zł dla domu jednorodzinnego.  

Precyzyjne ustalenie, w której gminie opłaty za odbiór i zagospodarowania odpadów są najwyższe lub najniższe, jest o tyle trudne, że nie wszędzie obowiązują metody naliczania od mieszkańca. W przypadku rozliczenia od ilości zużytej wody czy powierzchni lokalu rozbieżności mogą być duże i trudne do skalkulowania, bo zależne od kilku czynników.

Od początku 2022 roku sprawa wysokości opłat rozmywa się jeszcze bardziej, bo nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminie dopuściła możliwość dopłacania do odpadowego systemu z budżetów JST, a nie jak dotychczas pokrywania wydatków tylko z opłat od mieszkańców. 

Czytaj: Gminne dopłaty do odpadów. Jedni zdecydowali, inni nie chcą lub czekaj

W efekcie możemy porównywać „bezpośrednie” opłaty dla mieszkańców, ale w przypadku gmin dopłacających do odpadowych systemów z budżetów trzeba by jeszcze mówić o kosztach „pośrednich” – w końcu wydanie z gminnej kasy pieniędzy na odpady sprawia, że samorząd albo sięgnie po nie w innym miejscu, zwiększając np. opłatę za parkowanie, albo zrezygnuje z konkretnej inwestycji – co też jest formą pośredniego ponoszenia kosztów przez mieszkańców.

Maksymalna stawki za opady wg ustawy

Trzeba przy tym pamiętać, że gminy są coraz mocniej ograniczane we wprowadzaniu górnych stawek opłat śmieciowych.

Z dniem 1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którą maksymalna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczona na podstawie ilości zużytej wody z nieruchomości zamieszkałej nie może przekroczyć 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, czyli nie może być wyższa niż 149,68 zł.

To jednak nie jedyne ograniczenie, bo dotyczy także innych metod.

W myśl zapisów ustawy maksymalna stawka, jaką można ustalić za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zależy od przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę ogółem za rok poprzedni.

W przypadku ustalenia opłaty "od osoby" jej górna granica to 2 proc. miesięcznego dochodu rozporządzalnego. Maksymalna stawka od osoby to więc obecnie 38,38 zł (zmieni się ona po opublikowaniu wysokości miesięcznego dochodu rozporządzalnego, co nastąpi z końcem marca).

Jeżeli opłata śmieciowa naliczana jest na podstawie zużycia wody, to stawka wynosi 13,43 zł za metr sześcienny (0,7 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę).

W przypadku opłaty naliczanej od powierzchni lokalu mieszkalnego - to 1,53 zł za metr kwadratowy (0,08 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę).

Z kolei, jeżeli opłata śmieciowa naliczana jest od gospodarstwa domowego, maksymalnie zapłacimy 107,46 zł (5,6 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę). 

Czytaj też: Jak naliczać opłaty za odpady? Sprawiedliwie się nie da

Oni mają najwyższe opłaty za odpady

Maksymalna stawka opłat za odbiór i zagospodarowania odpadów obowiązuje w gminie Głowno. Mieszkańcy płacą tam miesięcznie od osoby ustawowe maksimum - 38,38 zł.

Od 1 stycznia miesięczne stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminnie Lubrza to tylko 38 groszy mniej niż w Głownie, czyli 38 zł od mieszkańca.

Od 1 lutego 2022 r. wzrośnie opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów na terenie gminy Zielonki. Nowe stawki będą wynosiły odpowiednio: 34 zł od osoby zamieszkującej nieruchomość jednorodzinną i 38 zł od osoby zamieszkującej nieruchomość wielolokalową. Jak tłumaczy gmina, w 2021 r. koszty odbioru odpadów były wyższe niż wpływy z tytułu opłaty od mieszkańców – z budżetu gminy Zielonki dopłacono kwotę około 2 mln złotych przy stawkach: 32 zł od zabudowy jednorodzinnej i 36 zł od zabudowy wielolokalowej.

Równocześnie rada gminy podjęła uchwałę w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi w roku 2022 r. z dochodów własnych, z budżetu gminy – kwotą prawie 2 mln złotych, bowiem z planu budżetu wynika, że wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami nadal nie pokryją kosztów związanych z gospodarką odpadami.

Od 1 stycznia obowiązują nowe wyższe stawki za gospodarowanie odpadami na terenie gminy Węgliniec – 35 złotych od mieszkańca.

Jak wyjaśnia tamtejszy samorząd, zmiana wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest skutkiem ujemnego bilansu kosztów funkcjonowania gminnego systemu gospodarki odpadami. Oznacza to, że mimo wysokich stawek gmina dopłaca do systemu gospodarowania odpadami.

Przy 30-złotowej opłacie, która obowiązywała dotychczas, brakowałoby w budżecie około 870 tys. zł do zbilansowania systemu. Przy stawce 35 złotych gmina dopłaci do systemu około 230 tysięcy złotych.

W Konstancinie-Jeziornej podwyżki co prawda ostatnio nie było, ale mieszkańcy płacą tam 36 zł od osoby już od połowy 2020 roku.

Także w Zgierzu i Ozorkowie stawka wynosi 36 zł, złotówkę mniej - 35 zł płacą mieszkający w Jejkowicach.

Najwięcej emocji wzbudzają jednak opłaty w Warszawie. W stolicy od 1 stycznia płaci się od lokalu mieszkalnego: 85 zł dla gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej i 107 zł dla domu jednorodzinnego. Dla mieszkańców w najtrudniejszej sytuacji miasto uruchomi program osłonowy. O wsparcie będą mogły ubiegać się osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, których dochód nie przekracza 1940 zł netto miesięcznie.

Czytaj też: Co z opłatami za śmieci w Warszawie? RIO zbada uchwałę

Drogo bywa także tam gdzie obowiązują inne niż od osoby sposoby ustalania opłaty. W od jednego gospodarstwa domowego, liczącego powyżej dwóch osób osób trzeba zapłacić 105 złotych, a to daje 35 złotych od osoby. 

Oni płacą najmniej

Jak już pisaliśmy, w przypadku najniższych opłat wiele zależy od decyzji radnych i wysokości dopłaty do systemu odpadowego z budżetu. W ostatnich dniach uchwały o tego typu dopłatach podjęto w wielu gminach.

Najtaniej jest w Chełmie, gdzie opłata to 10,50 zł od osoby. Jak, jednak przyznawał w rozmowie z naszym portalem prezydent Jakub Banaszek, miasto do systemu odpadowego dopłaca.

Niskie opłaty obowiązują w Toruniu, który do dopłat się nie przyznaje. Osoba w gospodarstwie w zabudowie wielorodzinnej płaci tu 14 złotych, a w zabudowie jednorodzinnej 15 zł.

Tanio jest także w Ciechnowie, gdzie opłata to 13 zł od osoby.  

Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, tłumaczył: - Kilka elementów jest tu decydujących. Po pierwsze: mamy swoją spółkę. Miasto jest jej wyłącznym właścicielem. Po drugie: dysponujemy własną instalacją przetwarzania odpadów, w tym sortownią i kompostownią. Po trzecie: mamy nową nieckę składowiska odpadów. Nasza miejska spółka świadczy również usługi wielu innym miastom i gminom. Nie tylko my nie dopłacamy, ale miejska spółka zarabia. W 2019 roku jej czysty zysk wyniósł 5,9 mln, w pandemicznym 2020 roku - blisko 1,7 mln zł. Sam system się bilansuje, bo jest dobrze zaplanowany i świetnie zarządzany.

Tanio jest także w Ostrołęce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że miasto ma własną segregatornię śmieci i wysypisko odpadów. Mieszkańcy płacą obecnie 12,50 zł od osoby.

Niewiele więcej, bo 13 złotych, płacą mieszkańcy Stalowej Woli, która podobnie jak Ciechanów posiada instalację z której korzystają sąsiednie gminy.

Z dużych aglomeracji najtaniej jest w Gdańsku, gdzie wysokość opłat uzależniona jest od powierzchni mieszkania. Obecnie za śmieci posegregowane trzeba płacić 88 grosz za metr kwadratowy lokalu. Trzyosobowa rodzina w 50-metrowym mieszkaniu w Gdańsku zapłaci więc 44 złote, czyli niespełna 15 złotych od osoby.

KOMENTARZE5

 • Elzbietq 2022-01-18 11:25:48
  Jeszcze raz do radnego chodzacego po smietnikach a na dodatek seksisty.Pamietam czasy kiedy jezdzily samochody i ludzie sprzedawali sloiki nakretki i butelki.Makulature nosilismy do skupu i nic sie nie marnowalo.Teraz wlasnie emeryci starannie segreguja smiecie a co mamy w zamian to my musimy placic... za cudze smiecie.Gdzie sprawiedliwosc i po co chodzicie w koszulkach z napisem Konstytucja.Obluda.Czytalam co sami radni pisza do siebie na portalu spolecznosciowym o kreceniu lodow,o wyprowadzaniu zyskow firmy do Nimiec aby tam bylo taniej.Wstyd panowie.Zerujecie na uczciwych obywatelach i to wszysto dla kasy a zero odpowiedzialnosci,rzetelnosci i sprawiedliwosci.  rozwiń
 • Elzbietq 2022-01-17 21:24:27
  radny gminy odlecial.Niech sam placi tyle a nie liczy ze samotny emeryt bedzie placic za jego smieci.Kooloo tez odlecial.Niech poczyta co samotni wyborcy Trzaskowskiego pisza protesyjac na forum.Juz nigdy nie zaglosujemy na czlowieka ktory nie przestrzega Konstytucji.To ludzie maja rowne prawa a nie... lokale i to ludzie wytwarzaja smieci a nie lokale.Z jakiej racji 4 osobowa rodzina ma ma placic tyle samo co osoba samotna<Brawo MMM.A ci co uchwalili taki bubel prawny niech sie wstydza bo traca wyborcow.Zaluje ze glosowalam na takiego prezydenta.Emeryci sa zbyt dumni aby zebrac o zasilki.  rozwiń
 • Kolooo 2022-01-15 15:51:25
  Warszawę widziałeś w TVP info trolu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!