Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Nasze zasoby łupków nie tak spore jak sądzono

 • PAP
 • 10 marca 2012 - 17:42
Początkowe optymistyczne szacunki złóż gazu łupkowego w Polsce będą znacznie skorygowane w dół w nowym raporcie na ten temat, który będzie ogłoszony 21 marca - ujawnił dziennikarzom przebywający z wizytą w USA Główny Geolog Kraju, Piotr Woźniak.
"Będzie redukcja, absolutnie, nie ulega wątpliwości. Będziemy redukować te szacunki" - powiedział w piątek o zawartości przygotowanego raportu minister Woźniak. W Waszyngtonie rozmawiał on w tym tygodniu na temat gazu łupkowego w Polsce z Amerykańską Służbą Geologiczną (USGS)i Agencją Ochrony Środowiska Naturalnego (EPA). Spotkał się też z przedstawicielami wielkich amerykańskich firm energetycznych.
Raport o gazie łupkowym przygotował wspólnie amerykański USGS i polski Główny Urząd Geologiczny.

Woźniak podkreślił jednak, że chodzi wciąż tylko o szacunki ilości gazu. Jego złoża budzą w Polsce nadzieje na uniezależnienie się od dostaw gazu ziemnego z Rosji.

Przypomniał, że w poszukiwaniu gazu łupkowego "wywiercono dotychczas tylko trzynaście otworów", a naprawdę wiarygodne dane o wielkości złóż będzie można uzyskać dopiero po co najmniej 100 odwiertach.

Czytaj też: Mapa gazu łupkowego w Polsce 

"13 prób to jest bardzo mało" - podkreślił.

Wiercenia prowadzą na podstawie uzyskanych koncesji wielkie amerykańskie i międzynarodowe koncerny, m.in. ExxonMobil i Conoco Philips. Przeprowadzą w sumie 130 wierceń.

Exxon był rozczarowany wynikami swoich dotychczasowych poszukiwań, co ujawnił, ale zdaniem min.Woźniaka nie powinno to wpłynąć na dalszą aktywność pozostałych firm prowadzących wiercenia.

"Nie ma to większego wpływu na działalność tego biznesu. Wszyscy wiarygodni partnerzy, którzy otrzymali koncesje, a amerykańscy są najbardziej wiarygodni, z całą pewnością swoje zobowiązania wypełnią niezależnie od wyników wierceń. Bo to od ich umiejętności zależy czy trafią na takie miejsce (złóż), że wydobycie będzie opłacalne. Nie ma obawy, że porzucą koncesję i wyjadą" - powiedział.

Dodał jednak, że nie przesądza to jeszcze w jakim stopniu firmy spełnią oczekiwania Polski.

"W jakim terminie podejmą one produkcję i czy będą pompować gaz na skalę przemysłową, to jest oczywiście pytanie" - powiedział.

Woźniak przypomniał, że warunki eksploatacji gazu w Polsce, co wiąże się z jej opłacalnością, są gorsze niż w USA, gdzie część gazu wydobywa się metodą pionowych odwiertów.

Zapytany o wpływ stosowanego w wydobyciu gazu łupkowego szczelinowania hydraulicznego na środowisko naturalne, minister odpowiedział, że w Polsce największym problemem jest hałas, jaki powstaje przy eksploatacji.

Zagrożenie lokalnymi trzęsieniami ziemi - jakie zdarzyły się w USA w kilku stanach w ostatnich latach - jest, zdaniem Woźniaka, minimalne.

KOMENTARZE3

 • Pola 2012-03-12 09:13:44
  Chodzi o to aby Polacy uwierzyli, że są to małe zasoby i prosili Amerykańców o prace poszukiwawcze. Amerykańce wiedzą jak robić interesy w krajach III swiata...
 • oczywiście,że anonim (!?) 2012-03-12 09:07:35
  Może zasoby są mniejsze niż sobie "wymarzyliśmy" dlatego, że w Rosji, czy tez UE mają inny system jednostek objętości (nieuwzględniający zmiany sił na rynku energetycznym). A propos... skąd wiadomo, że nie będzie jak "w bajce" skoro sensowną odpowiedź można podac dopiero na podst...awie 100 a nie 13 wierceń. Możliwe, że czegoś tu nie rozumiem.  rozwiń
 • puls 2012-03-11 22:28:48
  zasoby sie koncza, jak to przetwac?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!