Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Nie da się zrobić spalarni odpadów, która szkodziłaby środowisku

W kwestii spalarni odpadów trzeba zadać sobie pytanie: czy lepiej mieć w gminie 1000 kopcących kominów, czy 1 komin będący pod kontrolą, który ten 1000 zastąpi? A zastąpi, bo dostarczy ciepło do 1000 domów - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. Jak zaznacza, obecnie nie da się zbudować instalacji do termicznej obróbki odpadów, która nie spełniałaby wyśrubowanych norm środowiskowych. Zdaniem burmistrza Żywca protesty społeczne przeciwko spalarniom są często motywowane pobudkami politycznymi.
 • Żywiec już w 2017 r. planował budowę spalarni odpadów. Samorząd wycofał się jednak po licznych protestach społecznych...
 • Trafiło na okres wyborczy. Wtedy łatwiej się ludziom wmawia, że władza chce truć ludzi - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.
 • Jak przekonuje, obecne przepisy środowiskowe są tak wyśrubowane, że nie da się zrobić instalacji, która szkodziłaby środowisku.

Jak przekonuje Antoni Szlagor, jednym z najpoważniejszych obecnie problemów gmin jest rosnąca pula odpadów komunalnych.

Wiele samorządów widzi rozwiązanie - przynajmniej części z tych problemów - w budowie zakładów termicznej obróbki odpadów, czyli tzw. spalarni śmieci. Takie pomysły często jednak spotykają się z oporem społecznym...

- W Żywcu także były plany, aby dla całego powiatu zrobić jedną ciepłownię na paliwa alternatywne RDF. To nie jest tak, jak sobie niektórzy wyobrażają, że przyjeżdża samochód z odpadami komunalnymi, ładuje je do spalarni i przerabia na energię elektryczną czy cieplną... Chciałem to także zrobić dla zagospodarowania frakcji energetycznej, czyli RDF - zresztą taki mamy ustawowy obowiązek - mówi Antoni Szlagor.

Plany burmistrza pojawiły się w 2017 r. Spalarnię miała budować miejscowa spółka odpadowa Beskid. Został złożony nawet wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej (spółka ta ją otrzymała).

Czytaj także: Może zabraknąć śmieci. Samorządy nie powinny budować spalarni

- Wtedy pojawiły się różnego rodzaju organizacje, które zaczęły protestować. Właśnie ze względu na to oraz fakt, że w te protesty zaczęto wciągać ludzi, podjęliśmy decyzję o rezygnacji z inwestycji. Zaangażowaliśmy się za to w spalarnię, która ma powstać w Bielsku-Białej i wytwarzać ciepło dla całego Podbeskidzia - opowiada burmistrz Żywca.

Lepiej 1 komin pod kontrolą niż 1000 kominów bez kontroli

Jak opowiada Antoni Szlagor, protesty przeciwko budowie spalarni odpadów w Żywcu były motywowane pobudkami politycznymi.

Czytaj także: Veolia chce budować spalarnię śmieci w Chrzanowie. Mieszkańcy zapowiadają protest

- Trafiło na zły okres, bo był to okres wyborczy. Najłatwiej wtedy się wmawia, że władza chce truć ludzi - mówi burmistrz Żywca. - Trzeba sobie jednak zadać pytanie: czy lepiej mieć 1000 kominów bez kontroli, czy 1 komin, ale pod kontrolą? I wiedzieć, że ciepło z tego jednego komina może trafić do 1000 domów i zlikwidować te 1000 kominów - mówi burmistrz.

Antoni Szlagor nie ma wątpliwości, że samorządy powinny budować instalacje do termicznej obróbki odpadów.

- One nie mogą wpływać źle na środowisko. Są cały czas pod kontrolą, są sprawdzane, są monitoringi. Po prostu nie da się zrobić takiej instalacji, która trułaby ludzi i szkodziła środowisku - przekonuje.

KOMENTARZE5

 • Michał 2021-10-12 17:48:05
  Spalarnie nie są pod kontrolą - są same sobie sterem i okręt bez żadnej kontroli. Kto prowadzi kontrolę tego co idzie z komina spalarni? Prywatna firma wynajęta przez spalarnie! I to wtedy kiedy to spalarnia zamawia i spalarnia za to płaci. Skoro dwa prywatne podmioty mają siebie na wzajem kontrolow...ać to gdzie tu kontrola?! Kpina i ponury żart. Tylko w temacie.  rozwiń
 • 25637 2021-10-12 12:32:53
  I śmieci nie musimy się martwić i tak zwozi się do nas z całej Europy prawda jest taka że jesteśmy śmietnikiem Europy do tego najtańszym oraz bierzemy jak leci ktoś zwęszył dobry biznes później pajace się śmietniska oraz utylizacja na koszt podatnika .Ludziska co się z wami dzieje zatraciliście pods...tawowe instynkty .Tu chodzi o kasę i znów naród wydymany Pisowcy u Powcy są w tym najlepsi.Amen  rozwiń
 • GROMKI 2021-10-12 06:31:43
  Do Kaśka: sama jesteś głupia. Doucz się. Szlagor ma rację

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!