Partnerzy portalu

Nie mówmy o odpadach, lecz o surowcach. Potrzebne inwestycje

– W obecnej sytuacji na rynku energetycznym nie stać nas na marnowanie surowców, dlatego musimy wykorzystywać ponownie wszystko, co się do tego nadaje – mówi Artur Pielech, prezes firmy FBSerwis.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zdaniem Artura Pielecha obecny kryzys energetyczny przyspieszy inwestowanie w odzysk surowców.

– Koszt surowców pierwotnych jest dzisiaj tak duży, że nie stać nas na nieodzyskiwanie surowców z tego, co zostało już raz przetworzone. Wszystko wskazuje na to, że powinniśmy przyspieszyć, ale przyspieszymy, jeżeli nie będziemy mieli barier administracyjnych – dodaje.

Pielech podkreśla, że luka inwestycyjna w dziedzinie gospodarowani odpadami istnieje od zawsze i się nie zmniejsza, wręcz przeciwnie, a sektor wymaga ciągle nowych instalacji, nowych rozwiązań i nieustannego inwestowania. Zgadza się z opinią, że na te inwestycyjne zaniedbania znacznie większy wpływ mają problemy administracyjne niż finansowe.

– Nie ma tematu braku finansowania. Mamy tak dużo różnych źródeł finansowania, od NFOŚiGW po banki komercyjne, że na dobry projekt pieniądze się zawsze znajdą – zaznacza prezes FBSerwis. Zdaniem Artura Pielecha największą przeszkodą w budowaniu nowych instalacji są ramy administracyjne i różnego rodzaju pozwolenia.

Czytaj też: Rozszerzona odpowiedzialność producentów to tylko wstęp do gospodarki cyrkularnej

– Gdy trzeba z pomysłem zaczynać od zera, to mówimy o okresie nawet siedmiu lat. Dzisiaj są to po prostu wieki. W momencie, gdy skończymy taką inwestycję, może się okazać, że już na starcie jest ona przestarzała i powinniśmy ją modernizować – ocenia prezes FBSerwis.

Takie absurdy zdaniem naszego rozmówcy uniemożliwią rozwój  gospodarki obiegu zamkniętego.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!