NIK sprawdził ochronę jakości wody przeznaczonej do spożycia

• Związane jest to m.in. z brakiem stref ochronnych wokół ujęć wód i słabym nadzorem gmin nad gospodarką ściekową na ich terenie.
• Ponad 40 proc. kontrolowanych wójtów, czy burmistrzów nie informowało mieszkańców gminy o jakości wody, w sposób wymagany przepisami prawa.
Jak przypomina NIK zbiorowe zaopatrzenie w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, w tym zapewnienie ciągłości dostaw i odpowiedniej jakości wody, należy do zadań własnych gminy. Zadania te realizowane są przez przedsiębiorstwa wodociągowe, zaś nadzór nad jakością tej wody sprawują z kolei organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Jako, że źródłem zaopatrzenia mieszkańców w wodę przeznaczoną do spożycia są ujęcia wód podziemnych oraz powierzchniowych, to kluczowym zadaniem dla władz publicznych jest utrzymanie jakości ujmowanych wód, a tam gdzie jest to konieczne także poprawa ich jakości. Realizowane jest to m.in. poprzez określenie, w ramach pozwoleń wodnoprawnych, warunków poboru wód oraz ustanawianie stref ochronnych tych ujęć.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Wodą też można kręcić
2017-01-11 17:43:34
NIK delikatnie zwraca uwagę na opóźnienia w realizacji programu koszeryzacji procesów uzdatniania wody - portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html
-
obserwator1
2017-01-11 17:01:23
Cały artykuł poświęcony jest tematowi wiążącemu się z jakością wody pitnej ale o samej rzeczywistej jakości nie ma żadnej wzmianki.
-
glaters2
2017-01-11 13:24:21
Do glaertes1: A Ty już tam byłeś, czy dopiero się wybierasz ?