Partnerzy portalu

Nowe zasady w gdyńskiej strefie parkowania

Gdynia uprościła zasady w strefie płatnego parkowania. W mieście będą funkcjonowały tylko dwie strefy - śródmiejska i dzielnicowa. Dodatkowo, mieszkańcy posiadający abonament, w niedziele będą mogli parkować za darmo.
  • Po ponad pół roku od wprowadzenia zmian w Strefie Płatnego Parkowania (SPP), Gdynia uprościła zasady.
  • W środę na sesji Rady Miasta Gdyni radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę, która spowoduje, że parkowanie w mieście będzie mniej skomplikowane.
  • Za uchwałą głosowało 27 radnych, radny z Koalicji Obywatelskiej Ireneusz Bekisz z powodów technicznych nie oddał głosu.

Do tej pory Gdynia podzielona była na cztery strefy: strefa śródmiejska (niebieska), strefa A na Wzgórzu św. Maksymiliana (pomarańczowa), strefa B na Działkach Leśnych (żółta) oraz strefa C w Orłowie (zielona). Opłata za pierwszą godzinę w strefie śródmiejskiej od godz. 8 do godz. 20 wynosiła 5,5 zł, druga godzina 6,6 zł, za trzecią godzinę trzeba było zapłacić 7,9 zł. W trzech pozostałych strefach A, B i C za pierwszą godzinę od godz. 8 do godz. 20 kierowcy musieli zapłacić 3,9 zł, za drugą godzinę 4,6 zł, trzecia godzina kosztowała 5,5 zł.

Abonament miesięczny dla mieszkańców Gdyni w strefie śródmiejskiej wynosił 30 zł, za strefy A, B i C - kierowcy płacili 20 zł. Jeżeli mieszkańcy posiadali dwa samochody i chcieli zakupić dwa abonamenty, to za drugi w strefie śródmiejskiej musieli zapłacić 90 zł, a za pozostałe strefy - 60 zł.

"Od lipca ubiegłego roku obserwowaliśmy, jak funkcjonuje nowa odsłona strefy. Słuchaliśmy sugestii mieszkańców, sami także widzieliśmy, że nie wszystko, co założyliśmy w teorii, dobrze sprawdziło się w praktyce. Dlatego zdecydowaliśmy się na zmiany" - mówił przed sesją RM wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.

Czytaj też: Gorzów Wielkopolski podnosi opłaty za parkowanie

Radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Dudziński na konferencji prasowej przed sesją RM wskazywał, że klub PiS jest przeciwny strefie płatnego parkowania poza strefą śródmiejską. "Ta uchwała jest poprawianiem elementarnych błędów, które wystąpiły podczas jej wprowadzania" - mówił radny.

W trakcie sesji przed podjęciem uchwały radni prezentowali swoje stanowiska.

"Niwelujemy poszczególne pod nazwy z nazwami dzielnic i wszystkie dzielnicowe strefy płatnego parkowania będą złączone w jeden element. To spowoduje, że mieszkaniec, który będzie znajdował się poza śródmieściem, a to już jest zgoła łatwiejsze i też będzie można pozycjonować lokalizację geograficzną np. przy użyciu popularnej aplikacji, do tego, aby opłata była wnoszona w poprawnej strefie" - mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Przewodniczący Klubu Radnych Samorządność Jakub Ubych.

Radny zwrócił uwagę także na drugą sprawę, która zmieni się po wejściu w życie uchwały. "Zdarzało się tak, że na granicy śródmiejskiej strefy płatnego parkowania i strefy dzielnicowej związanej ze Wzgórzem św. Maksymiliana, jeżeli ktoś opłacił nawet wyższą opłatę a zaparkował w strefie tańszej to nie niestety było to niezgodne z przyjętą poprzednią uchwałą. W tym momencie zostaje to zniwelowane. Czyli opłata w strefie droższej będzie pozwalała na pozostawienie samochodu w strefach dzielnicowych" - tłumaczył radny.

W dyskusji w trakcie sesji RM głos zabrał m.in. radny PiS Marek Dudziński. "Dzisiejsza uchwała jest kolejnym dowodem na złe i nieprzemyślane wprowadzenie strefy płatnego parkowania w naszym mieście (...). Po wdrożeniu poprzedniej uchwały byłem przekonany, że jak zapłacę w centrum, czyli więcej i przebrakuję sobie do sąsiednich dzielnic, gdzie obowiązuje niższa strefa płatnego parkowania to mój bilet będzie ważny, a okazało się, że jednak nie. My popieramy tę uchwałę, bo jest to poprawa elementarnego błędu" - powiedział radny.

Po środowej sesji Rady Miasta, w Gdyni będą funkcjonowały dwie strefy: śródmiejska i dzielnicowa. Ceny za godzinę parkowania nie uległy zmianie. Natomiast wniesienie opłaty w droższej strefie (śródmiejskiej) będzie upoważniać do postoju w tańszej strefie (dzielnicowej).

Kolejną zmianą wprowadzoną przez radnych jest to, że abonament mieszkańca będzie upoważniał do parkowania do 300 metrów od miejsca zamieszkania (niezależnie od granic strefy).

Czytaj też: Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu powstanie w 2022 r. w Krakowie

Dodatkowo, nowa uchwała przewiduje zmniejszenie opłaty dodatkowej za brak opłaconego miejsca postojowego i wynosić będzie 150 zł. Dotychczas po tygodniu kara ta wzrastała do 200 zł.

Radni postanowili też, że parkingi będą darmowe w niedziele dla osób zameldowanych i płacących w mieście podatki.

Rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni Magdalena Wojtkiewicz potwierdziła, że po wejściu w życie przepisów, ZDiZ będzie wydawał mieszkańcom identyfikatory. Dokumenty potrzebne do uzyskania identyfikatora, będzie można złożyć on-line albo w biurze obsługi klienta strefy płatnego parkowania.

Miasto w komunikacie zaznacza, że do dyspozycji kierowców w Gdyni wciąż pozostają parkingi bezpłatne - jednym z najpopularniejszych rozwiązań, z którego można korzystać wybierając się do Śródmieścia Gdyni, jest darmowy parking mieszczący się pomiędzy Gdynią Areną a Centrum Handlowym Riviera. Od ulicy Świętojańskiej dzieli go zaledwie kilkuminutowy spacer.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!