Partnerzy portalu

Nowe zasady wydawania parkingowego abonamentu w Warszawie

Podczas czwartkowej sesji radni przyjęli uchwałę o zmianach zasad wydawania parkingowego abonamentu mieszkańca oraz o wydłużeniu okresu obowiązywania karty "N+". Od 1 lutego wnioskować o abonament mieszkańca będą mogły osoby zameldowane w Warszawie i jednocześnie rozliczające w stolicy podatki.
  • Od 1 lutego będą mogły z abonamentów korzystać osoby, które oprócz tego, że są zameldowane w Warszawie, to jeszcze dodatkowo rozliczają w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni.
  • Kolejną zmianą jest wydłużenie do pięciu lat maksymalnego okresu obowiązywania karty "N+", tak by odpowiadał on terminowi ważności karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej.
  • Osoby niepełnosprawne, które nie rozliczają się z podatku w Warszawie mogą korzystać z bezpłatnego postoju na wyznaczonych miejscach na tzw. "kopertach", wykładając za przednią szybą kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej.

Podczas sesji Rady Warszawy przyjęli zmiany w uchwale "w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat".

Za przyjęciem uchwały głosowało 45 radnych, 13 osób się wstrzymało, nikt nie był przeciwny. Uchwała zacznie obowiązywać od 1 lutego 2022 roku.

Główną zmianą jest zmiana sposobu wydawania abonamentu mieszkańca zarówno nowego - obszarowego, jak i zwykłego na rejon do 8 parkomatów. Od 1 lutego będą mogły z abonamentów korzystać osoby, które oprócz tego, że są zameldowane w Warszawie, to jeszcze dodatkowo rozliczają w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni.

W uzasadnieniu projektu zmian w uchwale napisane jest, że "w okresie przejściowym, do 30 kwietnia 2022 r., dokumentem potwierdzającym rozliczanie PIT w Warszawie będzie również formularz ZAP-3, złożony w 2021 lub 2022 roku, w którym wskazano Warszawę jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego".

Kolejną zmianą jest wydłużenie do pięciu lat maksymalnego okresu obowiązywania karty "N+", tak by odpowiadał on terminowi ważności karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej. Podobnie, jak przy abonamentach mieszkańca - Karta "N+" przysługiwać będzie wyłącznie osobom, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za poprzedni rok.

Osoby niepełnosprawne, które nie rozliczają się z podatku w Warszawie mogą korzystać z bezpłatnego postoju na wyznaczonych miejscach na tzw. "kopertach", wykładając za przednią szybą kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej.

Podczas sesji radny Tomasz Herbich zapytał o to jaki jest szacowany wzrost wpływów z PIT-u z tytułu powiązania wydawania abonamentu z rozliczaniem deklaracji podatkowej w Warszawie. "Wprowadzamy takie rozwiązanie nie po to, żeby zasilić budżet miasta, raczej jest to ukłon w stronę tych mieszkańców którzy już płacą podatki w Warszawie. W związku z tym nie jesteśmy w stanie oszacować o ile te dochody wzrosną" - odpowiedziała przedstawicielka stołecznego ratusza Dorota Jedynak.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!