Partnerzy portalu

Od grudnia pociągiem na lotnisko do Szyman

  • pap/pt
  • Opublikowano: 17 października 2015 - 10:28 | Zaktualizowano: 17 października 2015 - 10:34
Od 10 grudnia spółka Przewozy Regionalne planuje uruchomienie połączenia kolejowego z Olsztyna do lotniska regionalnego w Szymanach. Koszt uruchomienia połączenia to 1,2 mln zł rocznie.

Według samorządu województwa warmińsko-mazurskiego lotnisko ruszy w pierwszym kwartale 2016 roku.

"Planujemy 4 pociągi dziennie, uzależniamy uruchomienie tych pociągów od uruchomienia lotniska. Mamy zapewnienia, że w grudniu nastąpi oddanie linii kolejowej, w związku z tym będziemy jeździli i zapoznawali się z trasą. Jesteśmy gotowi od 10 grudnia jeździć, jeśli taka potrzeba będzie" - podkreślił Kuć.

Według kolejowej spółki pasażerów na tej trasie wozić będzie autobus szynowy a jeśli będzie potrzeba będzie doczepiany dodatkowy wagon. Szynobus mieści 107 pasażerów.

"Kalkulując ofertę na pewno nie zakładamy, że będzie jeździć jednorazowo ponad 100 osób; plany są takie, że w jedną stronę pojedzie 30-40 pasażerów. Chodzi o obsługę początkowo dwóch lotów w ciągu doby"- wyjaśnił.

Pociąg szybszy od samochodu

Podróż szynobusem z Olsztyna do Szyman ma potrwać 45 minut, prędkość jaką osiągnie autobus szynowy to 110 km na godzinę.

"Nie wierzę, że jakiś samochód na drodze pełnej zakrętów do Szczytna, a potem do Szyman będzie szybszy niż my" - ocenił dyrektor Kuć.

Prezes spółki Przewozy Regionalne Tomasz Pasikowski podał PAP, że spółka jest gotowa obsłużyć linię Olsztyn-Szymany swoim taborem w porozumieniu z partnerami z województwa, tak często jak będzie tego wymagała potrzeba związana z obsługą lotniska

"Będziemy robić wszystko, aby pasażerów chcących dojechać do lotniska w Szymanach i skorzystać z usługi kolejowej dowieźć na czas w komfortowej warunkach. Wymaga to oczywiście poznania siatki połączeń, jakie będą realizowane w Szymanach" - podkreślił Pasikowski.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział PAP, że samorząd planuje uruchomić lotnisko w Szymanach w pierwszym kwartale przyszłego roku.

"Najprawdopodobniej pierwsze loty odbędą się już w styczniu 2016 roku i oczywiście zależy nam na tym, żeby nie miało to wymiaru tranzytowego ale stałego, więc w moim przekonaniu w pierwszej połowie przyszłego roku będziemy mieli już ugruntowaną siatkę połączeń lotniczych" - dodał marszałek.

Regionalny port Olsztyn-Mazury powstaje w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Inwestycja musi być rozliczona w 2015 r., by nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.

Lotnisko w Szymanach od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń

KOMENTARZE1

  • podróżnik 2015-11-25 13:51:54
    Miałam nadzieję,że w związku z uruchomieniem lotniska w Szymanach będzie więcej połączeń na trasie Olsztyn -Szczytno-0lsztyn a okazało się,że poranny pociąg z Olsztyna do Szczytna obowiązuje w nowym rozkładzie tylko do końca 2015 r co pozbawia podróżnych wygodnego i dogodnego środka transportu publi...cznego i zmusza do podróży niebezpieczną i krętą drogą busami a powrotny do Olsztyna z 15.47 zostaje przesunięty aż o godzinę na 16.42.samolotami lata się sporadycznie a do pracy trzeba codziennie dojeżdżać.Dziękuję za takie udogodnienia.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!