Partnerzy portalu

Od kiedy dopłaty do węgla? Prezydent podpisał ustawę

 • pt
 • 12 lipca 2022 - 11:10
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustala maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na poziomie 996,60 zł - poinformowała we wtorek (12 lipca) Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Na rekompensaty dla sprzedawców węgla rząd chce przeznaczyć 3 mld zł. Powstanie też obowiązkowa baza danych dla chętnych do zakupu węgla. Od kiedy obowiązywać będą rekompensaty, komu będą przysługiwać i w jakiej wysokości? Za ile tona węgla po dopłatach?
 • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 11 lipca.
 • Maksymalna cena za jedną tonę węgla została ustalona na poziomie nie większym niż 996,60 zł.
 • Przepisy stanowią, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

Dla kogo rekompensaty?

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym.

Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, będący są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Jaka wysokość rekompensat?

Maksymalna cena za jedną tonę węgla została ustalona na poziomie nie większym niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

W trakcie prac nad projektem zwiększona została wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Co zrobić, by kupić tańszy węgiel?

W trakcie zakupu węgla w cenie preferencyjnej trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy.

Wymagana również będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw, bądź kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy, z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł.

Kiedy ruszą rekompensaty cen węgla?

Po podpisie prezydenta ustawę czeka 14 dni vacatio legis. To oznacza, że nowe rozwiązanie zacznie obowiązywać na przełomie lipca i sierpnia.

Z szacunków resortu klimatu wynika, że w 2021 roku liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny w jakimkolwiek celu grzewczym wynosiła 4,3 mln, natomiast w 3,8 mln był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń. Zużycie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych resort szacuje na poziomie 7,4 mln ton.

Zobacz także: Węgiel dla odbiorców indywidualnych. "Przyjęte przez rząd rozwiązania nie przyniosą żadnych efektów"

KOMENTARZE35

 • Alika 2022-11-20 12:08:40
  Witam. Nieszkam razem z dzieckiem I partnerem u teścia w domu. Teść mieszka razem z matka na gorze, my natomiast z partnerem zajmujemy dol. Mamy oddzielne wejście, pokój i kuchnie. Jedyne co dzielimy to wspolna łazienka która jest na górze. Wniosek o dopłatę do węgla składałam we wrześniu jednak zos...tał odrzucony bo to tescio wcześniej zlozyl wniosek I on dostal pieniądze. Czy mogę jeszcze raz złożyć wniosek I czy należy mi się dopłata do węgla?  rozwiń
 • Noczyn Grazyna 2022-11-03 16:37:20
  Mam pytanie czy ktoś z państwa dostał dopłatę do brykietu drzewnego
 • Artur 2022-10-26 19:29:13
  Witam Chciałbym się dowiedzieć czy dostanę dopłatę do węgla? Jestem współwłaścicielem wraz z moją żoną domu po zmarłych rodzicach .W domu po rodzicach nie mieszkamy ale prowadzimy tam ogród i gospodarujemy tam. Opalamy dom węglem w piecokuchni i w piecu kaflowym Czy gmina przyzna dodatek węglowy jeś...li nie mieszkam w danym domu ale jesteśmy tam zameldowani. I choć nie mieszkamy tam cały czas to czesto przyjezdzamy na wakacje, święta itp. Aktualnie domem opikuje się sasiadka podczas naszej nieobecności. A wiadomo że podczas zimy dom musi być ogrzewany. Przecież ponosimy koszty zwiazane z ogrzwaniem. Wniosek o dopłatę do węgla był złożony w sierpniu panie w urzędzie gminy potwierdziły że spełniamy wszystkie warunki do otrzymania doplaty. Ale do dzisiaj pieniądze nie wpłynęły na konto. Dzisiaj dzwoniliśmy do urzędu gminy w JEŻOWYM i pani powiadomila nas że dopłata się nam nie należy ponieważ dom jest pustostanem!!! Proszę o odpowiedź Pozdrawiam serdecznie. Witam Chciałbym się dowiedzieć czy dostanę dopłatę do węgla? Jestem współwłaścicielem wraz z moją żoną domu po zmarłych rodzicach .W domu po rodzicach nie mieszkamy ale prowadzimy tam ogród i gospodarujemy tam. Opalamy dom węglem w piecokuchni i w piecu kaflowym Czy gmina przyzna dodatek węglowy jeśli nie mieszkam w danym domu ale jesteśmy tam zameldowani. I choć nie mieszkamy tam cały czas to czesto przyjezdzamy na wakacje, święta itp. Aktualnie domem opikuje się sasiadka podczas naszej nieobecności. A wiadomo że podczas z  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!