PARTNER PORTALU

Od przyszłego roku zmiana stawek czynszów w Krakowie

  • AKC    24 maja 2022 - 20:24
Od przyszłego roku zmiana stawek czynszów w Krakowie
Podwyżka wejdzie w życie wraz z nowym rokiem (fot. pixabay.com)

Od 1 stycznia 2023 r. będą obowiązywały nowe stawki czynszowe z tytułu najmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Kraków oraz lokali należących do Skarbu Państwa. 6 czerwca prezydent Krakowa podpisze stosowne zarządzenie w tej sprawie. "Podwyżki są niezbędne, by miasto mogło inwestować w remonty lokali, a także przystosować do zamieszkania nowo pozyskane" - tłumaczy magistrat.
  • W zasobie mieszkaniowym gminy Kraków znajdują się 14 893 mieszkania, w tym 10 830 mieszkań komunalnych i 4 063 mieszkania socjalne.
  • Ich najemcy będą zawiadamiani przez Zarząd Budynków Komunalnych o wypowiedzeniu dotychczasowych stawek czynszu i wprowadzeniu nowych. Ze względu na skalę przedsięwzięcia, będzie to trwało do czterech miesięcy, czyli do końca września 2022 r.
  • Po tym terminie będzie obowiązywał 3-miesięczny okres przerwy, a od 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe stawki w zakresie umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia.

Jak przypomina krakowski magistrat, ostatnia podwyżka stawki czynszowej odbyła się w 2019 r., a zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Po wprowadzeniu zmian, czyli od 1 stycznia 2023 r., najniższa stawka czynszu w Krakowie będzie wynosić 5,96 zł za 1 mkw., a najwyższa - 15,22 zł za 1 mkw. Obecnie to 12,52 zł za 1 mkw. Stawka czynszu za najem socjalny lokalu wyniesie 2,98 zł za 1 mkw.

Z czego wynikają nowe stawki? "Zgodnie z obowiązującym obecnie „Wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy miejskiej Kraków” oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń na lata 2021-2025, należy dążyć do tego, aby najwyższa stawka czynszu z tytułu najmu 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, nie była niższa niż 3 proc. wartości odtworzeniowej 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego" - tłumaczy urząd.

Wysokość stawki czynszu najmu ma być obliczona w oparciu o wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłoszonego przez wojewodę małopolskiego w półroczu poprzedzającym wydanie zarządzenia prezydenta, dotyczącego aktualizacji stawek czynszu najmu.

Zgodnie z obwieszczeniem wojewody małopolskiego z 28 września 2021 r. - od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r., wysokość tego wskaźnika dla Krakowa wynosiła 7 003 zł. Zatem 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu to 17,51 zł za 1 mkw. 15 marca 2022 r. ukazało się nowe obwieszczenie wojewody, w którym wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla Krakowa wynosi 6 632 zł. Zatem 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu to 16,58 zł za 1 mkw.

"Warto zwrócić uwagę, że najwyższa stawka czynszu została ustalona na poziomie 15,22 zł za 1 mkw. i uwzględnia prognozowany w marcu 2022 r. przez Narodowy Bank Polski wskaźnik inflacji na poziomie 10,8 proc. oraz łączny wskaźnik inflacji w latach 2019-2021 na poziomie 10,8 proc., zatem prognozowany łączny wskaźnik inflacji za lata 2019-2022 wyniesie ok. 21,6 proc. i o tę wartość następuje podwyżka stawki czynszu. Stawka czynszu nie została zatem ustalona na maksymalnym poziomie wynikającym z obwieszczenia wojewody z 28 września 2021 r." - zaznacza ratusz.

Na wiosek wojewody

Potrzebę podniesienia stawek w lokalach stanowiących własność Skarbu Państwa postulował wojewoda małopolski w piśmie z 19 października 2021 r., skierowanym do starostów i prezydentów miast na prawach powiatu województwa małopolskiego.

W piśmie wojewoda zwrócił się z prośbą o przeanalizowanie obowiązujących w starostwach stawek czynszów dzierżawy i najmu nieruchomości Skarbu Państwa i o dostosowanie ich do wysokości stawek wolnorynkowych.

Czytaj też: Poseł Kowalski oskarża prezydenta Opola i domaga się jego dymisji

Wojewoda wskazywał także, że brak systematycznej aktualizacji stawek czynszu nieruchomości Skarbu Państwa, w przypadku wzrostu poziomu rynkowych stawek czynszu, prowadzi do uszczuplenia dochodów Skarbu Państwa, co w oczywisty sposób narusza zasadę prawidłowej gospodarki wynikającej z wspomnianej ustawy o gospodarce nieruchomościami.

"Proponowany wzrost wysokości stawek - o ok. 21,6 proc. - jest łagodzony przez ogólny wzrost dochodów mieszkańców. Od ostatniej podwyżki czynszów komunalnych przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło z 4 918, 17 zł w 2019 r. do 5 662, 53 zł w 2021 r. - wzrost o ok. 13,15 proc. Jeszcze bardziej wzrosła płaca minimalna, która w 2019 r. wynosiła 2 250 zł, natomiast w tym roku wynosi 3 010 zł. To wzrost o ok. 25,25 proc." - wyjaśnia krakowski urząd miejski.

Większe środki na remonty

Krakowski magistrat przekonuje, że podwyżki są niezbędne, by miasto mogło inwestować w remonty lokali, a także przystosować do zamieszkania nowo pozyskane lokale.

"W 2021 r. wpływy z tytułu czynszu najmu lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Kraków wynosiły 54 000 613 zł, a koszty utrzymania, według rzeczywistego wykonania, kształtowały się na poziomie 63 291 028 zł. Oznacza to, że miasto w znacznym stopniu pokrywa koszty eksploatacji zasobu mieszkaniowego (w 2021 r. była to kwota 9 290 415 zł), albo rezygnuje z robót remontowych, których wykonanie jest zasadne z punktu widzenia zarządzania zasobem gminy. Aktualnie 9,42 proc. budynków, w których położone są gminne lokale mieszkalne, jest w złym stanie technicznym, a 52,02 proc. w średnim stanie technicznym" - wylicza ratusz.

Zwiększone dochody z tytułu podwyżek stawek czynszowych mają pozwolić na przeznaczenie większej puli środków finansowych na remonty budynków, remonty lokatorskie, w tym remonty pustostanów.

Pomoc dla mieszkańców o niskich dochodach

Wychodząc naprzeciw najemcom o niskich dochodach Kraków stosuje system obniżek czynszu, nawet do 70 proc. Głównym kryterium przyznania obniżki jest wysokość dochodu w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego. Progi dochodowe uprawniające do obniżki czynszu są dostępne tutaj.

23 maja prezydent Krakowa zawiadomił radę miasta, że 6 czerwca podpisze stosowne zarządzenie w tej sprawie. Zgodnie z uchwalonym w 2021 r. „Wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy miejskiej Kraków” oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń na lata 2021-2025 do zmiany stawek czynszów nie jest konieczne podjęcie uchwały przez Rady Miasta Kraków - to zadanie leży w kompetencji prezydenta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!