Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Ogrzeją szkołę ciepłem geotermalnym

  • PAP
  • 20 stycznia 2012 - 12:35
Ogrzewana dotychczas energią elektryczną szkoła w Bratianie w gm. Nowe Miasto Lubawskie w przyszłym sezonie będzie ogrzewana ciepłem geotermalnym. W piątek podpisano umowę na dofinansowanie tej inwestycji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

- Ogrzewanie elektryczne było i jest bardzo drogie, a jego koszty wciąż wrosną. Dlatego zdecydowaliśmy się na poszukiwanie innych, alternatywnych sposobów ogrzewania szkoły w Bratianie, która jest powierzchniowo bardzo dużym obiektem - powiedział wójt gminy Nowe miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski.

Mmina zdecydowała się na geotermię, ponieważ, jak powiedział Waruszewski, ten sposób ogrzewania z powodzeniem sprawdza się w okolicznych prywatnych domach. Poza tym geologowie potwierdzili, że budynek szkoły można ogrzać ciepłem z wnętrza ziemi.

Pracownicy urzędu gminy w Nowym Mieście Lubawskim sami napisali wniosek o dofinansowanie kosztów budowy i zamontowania nowego sposobu ogrzewania szkoły.

- Wniosek był poprawny, dlatego dofinansujemy tę inwestycję kwotą blisko 1,5 mln zł. Całkowity koszt tej inwestycji to 1,8 mln zł - poinformowała rzecznik prasowa olsztyńskiego Funduszu Ochrony Środowiska Beata Kowalska.

Umowę podpisano w piątek w Olsztynie (zabierz głos/oceń prezydenta).

Aby zainstalować nowe ogrzewanie w Bratianie zostanie wywierconych blisko 70 otworów głębokich na 100 metrów. W otwory te zostanie wpuszczona instalacja do ogrzewania solanki, a ta z kolei ogrzeje wodę w szkolnych grzejnikach. Waruszewski powiedział, że inwestycja ma być gotowa do października tak, by w nowym sezonie grzewczym nie trzeba było ogrzewać szkoły energią elektryczną.

Warmińsko-mazurski Fundusz Ochrony Środowiska dotychczas dofinansował ogrzewanie geotermalne w szkole podstawowej w Łąkorzu (gmina Biskupiec Pomorski), Ośrodku Zdrowia w Niechłoninie i Ośrodku Rehabilitacji w Lidzbarku Welskim, budynkach Leśnego Arboretum w Kudypach, dawnej szkole w Brąswałdzie pod Olsztynem (ocenie budynek użyteczności publicznej) oraz w kościele parafii Św. Moniki w Ostródzie.

KOMENTARZE1

  • Lefik 2012-01-20 12:52:45
    w naszym mieście też można będzie liczyć na takie dogrzanie?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!